Kanser Tedavisi ve Sanat

Sanat her bünyeye iyi gelmesiyle bilinen eşi benzeri olmayan bir kavramdır. Her türü insanı dinlendiren ve geliştiren sanat, doğal olarak kanser hastaları üzerinde de son derece etkili olacaktır. Özellikle kanser tanısını yeni almış olan hastalarda tedaviye sanat çalışmalarının da eşlik etmesi durumunda hastaların kaygılarının, stresinin ve korkularının büyük oranda azalacağı da kuşkusuzdur. Buna ek olarak hastalığın verdiği stresten uzak birkaç saat geçirmek ve zihni tamamen boşaltabilmek adına da kanser tedavisi ve sanat ilişkisine dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Bu Yeni Bir Kavram Değil

Kanser tedavisi ve sanat ilişkisi aslında çok da yeni olan bir kavram değildir. Bilhassa medeniyetin beşiği olarak adlandırılan ülkelerde uzun yıllardır uygulanıyor olsa dahi ülkemizde de çok yeni bir yöntem olduğu söylenemez. Özellikle kanser tanısı aldıktan sonra adeta dünyaları başlarına yıkılan yaşlıların ya da daha öncesinde resim kalemini ellerine bile almamış olan küçük çocukların harikalar yarattığında Türkiye’de de sıklıkla şahit olunur. Bizler de hastalarımızın sanatla tanışması için tedavi sürecinde elimizden geleni yapıyor ve kanser tedavisinde sanatla ilgilenerek moral depolamayı tavsiye ediyoruz.

Bir Sanat Dalında Çok İyi Olmak Gerekmez

Kanser tedavisini sanatla desteklemek isteyenlerin bu sanat dalında mutlak suretle çok iyi olması da gerekmez. Ne de olsa bizim de ekipçe tavsiye ettiğimiz üzere asıl önemli olan keyifli vakit geçirmek ve zihni olumlu düşünceler ile meşgul etmektir. Hemen hemen her sanat dalı da bunu başarmak için hastalarımıza yardımcı olacaktır.

Fizik Tedaviye Destek

Başta ölüm korkusu ve bir daha hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı hislerinden hastalarımızı neredeyse bütünüyle uzaklaştıran sanat, fizik tedavi gerektiren bazı kanser türleri üzerinde de son derece başarılı etkiler gösteriyor. En çok tercih edilenlerden bir tanesi olmasıyla beraber sanat ile sporu bir araya getiren yoga da bu bağlamda hem fizik tedaviye yardımcı olacak hem de kanser hastalarımızın sanata olan ilgisini artırarak morallerini yüksek tutmalarına destek olacaktır.

Kaynak: https://www.drozdogan.comadmin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir