SUNUCU YÖNETİMİNDE WHM PANEL’İN AVANTAJLARI

Büyük ölçekli siteniz yada 50+ üzeri PHP yazılımlı siteniz varsa kullanacağınız en uygun platformların başında WHM Panel gelir. Günümüzde birçok hosting firması Linux işletim sisteminde barındıracağı sunucular için WHM Panel’i tercih etmektedir. Alacağınız bir çok Linux hosting genellikle cpanel/whm üzerinden sunulmaktadır.

Peki bu WHM Panel nedir?

Web Host Manager’ın kısaltması olan WHM , Linux işletim sistemi üzerine kurulur. Kullandığınız sunucu türüne göre lisansları mevcuttur örneğin bulut sunucu için sanal/vps lisansı dedicated server lisansına göre %50 daha ucuzdur. Kullanım alanına göre  3 farklı paneli vardır.

  1. Reseller WHM Paneli : Bu panel adından da anlaşılacağı gibi bayi hosting müşterilerinin tercih ettiği paneldir.Bu panelde kendinize özel hosting paketleri oluşturabilir, ayrı ayrı hosting hesapları açabilirsiniz.
  2. VPS WHM Paneli : Reseller panelinden farklı olarak root erişimine sahiptir.Reseller WHM’de sunucu yöneticisinin izin verdiği kadar işlemler yapılırken , VPS yöneticisinde daha fazla yetkiye sahipsiniz.Apache, PHP , Mail Server vb. gibi servislerin konfigürasyonunu kendi ihtiyacınıza göre düzenleyebilirsiniz.
  3. Dedicated WHM Paneli : Fiziksel sunucular için verilen paneldir. VPS WHM Paneli gibi root erişimine sahiptir.Fiziksel bir sunucuya kurulduğu için sunucu donanımının tamamını kullanabilir.Lisansı VPS WHM Paneline göre biraz daha pahalıdır.

WHM Panel’de yapabileceğimiz işlemler nelerdir?

WHM Panel çok kapsamlı ve ince ayarları olan bir sistemdir. Fakat son kullanıcının sık yaptığı işlemleri sıralarsak;

Hosting paketi oluşturabilir: Web Alanı boyutu, trafik , mail , veritabanı gibi siteniz için önemli konfigürasyonları oluşturabilirsiniz.

Web sitesi oluşturabilir: Web sitesi , daha doğrusu hosting hesabını oluştururken daha önce oluşturduğunuz paketlerinden birini seçerek kurulumunu yapabilirsiniz.Hosting hesabını kurduktan sonra cpanel erişiminiz olur ve bu panel üzerinden mail , veritabanı , ssl gibi işlemleri yapabilirsiniz.

DNS Bölgesini düzenleyebilir: Bu alandan ilgili hosting hesabının A , MX , TXT , NS kayıtlarını düzenleyebilirsiniz.

SSL Sertifikaları düzenleyebilir : SSL sertifikaları oluşturup , yükleyebilir.Hatta AutoSSL özelliği sayesinde hosting hesapları oluşturulurken otomatik olarak “kendinden imzalı” SSL sertifikası oluşturabilirsiniz.Ayrıca Lets Encrypt modülünü yüklerseniz AutoSSL bölümüden otomatik olarak Lets Encrypt sertifikasının kurulumunu sağlayabilirsiniz.

Yedekleme yapabilir : Yedekleme ayarları bölümünden tercihe göre günlük , haftalık , aylık periyotlarda yedekleme ayarı yapabilirsiniz. Yedekleri sunucu üzerine yada FTP aracılığıyla uzak sunucuya aktarabilirsiniz.

Farklı bir sunucudan aktarım yapabilir : WHM Panel’de Transfer Tools ile birlikte farklı bir sunucudan otomatik aktarım yapabilirsiniz. Karşı sunucudan WHM dışında Plesk yada DirectAdmin panelinde de aktarım yapılabilir. Fakat Transfer Tools ile aktarım yapılabilmesi için karşı sunucunun root erişim bilgilerine sahip olmanız gerektiğini de belirtmemiz gerekir (Yedekleme ve farklı sunucudan aktarım işlemlerini VPS yada Dedicated WHM üzerinden yapabilirsiniz).

Bunların dışında Tweak Settings bölümünden ince ayarları, Exim Configurator Manager’dan mail servisinizin ayarlarını yapabilir, CageFS, CSF gibi bileşenleri yükleyip sunucu güvenliğinizi biraz daha arttırabilirsiniz.

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir