31 milyon sterlinle kaçan Dubai Şeyh’nin karısının nerede olduğu ortaya çıktı

Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum‘un 31 milyon sterlinle kaçan eşi Prenses Haya’nın, Londra‘da saklandığı alana çıktı. Prenses Haya’nın kaçırılarak Dubai’ye art götürülmekten kaygı ettiği belirtiliyor.

Prenses Haya geçen aylarda Duabi’den kaçmış ve Almanya’ya gittikçe sığınma isteginde bulunmuştu.

Prenses Haya’nın şu vakit Londra’nın merkezinde Kensington Palace Gardens kisminda takriben 107 milyon dolar değerinde tek hanede yaşadığı bildiriliyor.

Guardian gazetesi çiftin ayrıldığının olasılık edildiğini ve Prenses Haya’nın Dubai’den ayrılmasının derhal peşinden çok Mahkeme’de dava açıldığını yazıyor.

Ürdün doğumlu, İngiltere’de eğitim görmüş var olan 45 yaşında olan Prenses Haya, 2004 seneninde Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum’la evlenerek, Emir’in 6. eşi olmuştu.

69 yaşında olan Dubai emiri Şeyh Muhammed’in değişik eşlerinden 23 çocuğu olduğu belirtiliyor.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yedi emirliğinin en büyüğü.

PRENSES neden KAÇTI?

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner’ın prensese yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Prenses Haya, Şeyh Muhammed’in kızlarından Prenses Şeyha Latife’nin geçen sene kaçmaya çalıştıktan ardindan Dubai’ye art götürülüşü ile alakalı “rahatsız edici bilgilere” ulaşmasının derhal peşinden Dubai’den ayrıldı.

Prenses latife geçen sene Birleşik Arap Emirlikleri’nden kaçarak Umman üzerinden denize açılmış, bulunduğu tekne Hindistan yakınlarındayken silahlı kişilerin baskınına uğramış ve latife Dubai’ye art götürülmüştü.

Prenses Haya o dönemde Dubai’yi aklamak emeliyle açıklamalarda bulunmuştu. Dubaili görevliler Prenses Latife’nin kaçışının “kötüye kullanmaya açık” olduğunu, Latife’nin “Dubai’de güvende” olduğunu açıklamışlardı.

ama insan hakları savunucuları Latife’nin kendisinin hür istemi dışında kaçırıldığını söylüyor.

Prenses Haya’ya yakın kaynaklar onun da kaçırılmaktan ve Dubia’ye art götürülmekten korktuğunu belirtiyor.

Londra’daki Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği konunun “iki kişi arasında yaşanan kişisel tek mevzu” olduğunu belirterek İzah yapmayı reddetti.

ama olayın İngiltere ile BAE arasında tek diplomatik probleme dönüşmesi olasiligi bulunuyor. Oxford Üniversitesi mezunu Prenses Haya’nın İngiltere’de kalmak isteyeceği olasılık ediliyor.

DİPLOMATİK KRİZ ÇIKABİLİR

Ama buyruk Muhammed bin Reşit El Maktum İngiltere’den Prenses Haya’yı art göndermesini isterse, bu BAE ile yakın ilişkileri bulunan İngiltere amaciyla tek mesele oluşturabilir.

Ayrı olarak yarış atları ve İngiltere’de tek yarış atı çiftliği de bulunan Şeyh Muhammed, İngiltere’deki meşhur Ascot at yarışlarında sık sık Kraliçe 2. Elizabeth ile hasbihal ederken görüntüleniyordu.

Olayın beynelmilel tek başka ayağı da Ürdün. Prenses Haya, Ürdün Kralı Abdullah’ın üvey kardeşi. Öte istikametten BAE’de takriben 250 bin Ürdünlü işçi var. Bu işçiler BAE’de kazandıkları parayı ülkelerine art gönderiyor.

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner’a göre göre bu ilişkiler göz önünde bulundurulduğunda Ürdün de Dubai ile arasında tek çatlak oluşmasını istemez.

BBC

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir