6 maddede Kara Cuma rehberi

1) ‘KARA CUMA’ İSMİ ne türlü alana ÇIKTI?

Kara Cuma ABD’de Şükran Günü’nü izleyen cuma bugünü yapılan hatri sayilir büyüklükte indirim gününe verilen isim. Perakendeciler amaciyla 1952 yılından bu yana kara Cuma aynı zamanda yılbaşı alışveriş sezonunun da açılışı mananına geliyor. Anonim kaynaklara göre indirim günlerinin kara Cuma ismini almasının nedeni ABD’nin Philadelphia şehrinde 1961 seneninde indirim günleri hasebiyle oluşan ve yurttaşları çileden çıkaran trafik!

Kara Cuma ABD’de Şükran Günü’nü izleyen hafta düzen eden alışveriş etkinliğine verilen isim. Fotoğraf: Shutterstock

2) TÜRKİYE’DE ‘KARA CUMA’ İSMİ neden TEPKİ ÇEKİYOR?

Türkiye’de de evvel geldiği senelerde Cuma gününün İslam dininde kutsal tek vakit olarak onay edilmesi hasebiyle bu indirim günlerine kara Cuma denilmesine reaksiyon gelmişti. Bunu ayrım eden Bir takım firmalar; nihayet senelerde Efsane Günler veyahut Muhteşem Cuma ismini kullanmayı seçenek etmeye başladı. mevzu hakkinda ulaştığımız Diyanet’in Alo Fetva Hattı yetkilileri de, Cuma gününün İslam toplumu açısından kutsal vakit onay edildiği ve kara Cuma isimi adina ek isimler kullanılması gerektiğini söylediler.

Kara Cuma indirimleri hasebiyle vatandaşlar AVM’leri hınca hınç dolduruyor. Fotoğraf: Shutterstock

3) İNTERNET ALIŞVERİŞİNDE NEYE DİKKAT EDİLMELİ?

Peki, bu indirim günlerinde vatandaşların web alışverişlerinde dolandırıcıların kurbanı olmaması amaciyla almaları koşul olan tedbirler neler? Sizler amaciyla uzmanlarına, “Nelere dikkat edilmeli” Sualini yönelttik. İndirim günlerinde vatandaşların dolandırılmaması amaciyla ihtimam göstermeleri koşul olan hususları sıralayan Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun, online alışverişler amaciyla uyardı. Bu alışverişlerde, netlikle sanal kart kullanılması gerektiğini söyleyen Altun, “Vatandaşların 12345 benzeri sade şifreler seçmemesi ve sanal kart kullanılması gerektiğini belirterek, “Sitenin üst tarafında netlikle kilit işareti olmalı bu o siteden emin alışveriş yapılabileceğini gösterir. Alışverişlerinizin netlikle art dönüşünü e-posta veyahut SMS olarak isteyin. En popüler şifreler 1234 veyahut doğum tarihinizdir ve bu her hırsızın aklından geçen evvel şifredir” diye konuştu.

Uzmanlar alışverişin abartılmaması gerektiği ile alakalı uyarıyor. Fotoğraf: Shutterstock

4) GEÇEN YIL EN ÇOK NE SATIN ALDIK?

Black global Friday’ın 2018 bilgilerine göre, Türkiye, Black Friday günlerinde en çok giyim ve ayakkabı satın aldı. Araştırmaya göre, 2018 seneninde Black Friday’da en çok ABD’liler harcama yaptı. tek ABD’li vasati 472 dolar harcarken asgari harcama yapılan memleket ise kişi başı 34 dolar ile Pakistan oldu. Sanal alışverişlerin, gece 22:00 ile 01:00 arasında tepe noktasına çıktığı bildirildi. Türkler geçen sene kişi başı vasati dört mahsul aldı ve 350 Türk Lirası (60 dolar) harcama yaptı.

Vatandaşlar indirim sezonlarinda mağazalara akın ediyor.

5) kara CUMA NE vakit BAŞLIYOR?

Markalar şimdiden Black Friday indirimlerini değişik isimlerle başlattı dahi ama kampanyalar yoğun olarak pazartesi gününden bu yana başlayacak. Trendyol, 25-29 Kasım tarihleri arasında yüzde 80’e varan indirimlerle 25 milyon mahsul satmayı hedeflediklerini aktardı. geçen sene ‘Efsane Günler’de rekor satışlara imzasini atan platformun, bu sene tek sefer dahada kendisinin rekorunu kıracağı olasılık ediliyor. tekrar meşhur tek e-ticaret sitesi var olan Amazon.com.tr’de yüzde 70 indirim yapacağını duyurarak, hızlı teslimat ile her vakit tertemiz ürünleri müşterilerine sunacağını açıkladı. Amazon da indirim kampanyasını tek hafta sürdürecek, indirimler 26 Kasım Salı bugünü başlayacak.

6) ÇILGIN İNDİRİMLERİ GÖRÜNCE ne türlü DAVRANMALI?

Tüketicileri Yalnızca indirim var diyerek ihtiyaçları olmayan ürünleri almamaları ile alakalı uyaran Tüketici problemleri Derneği (TÜSODER) Başkanı Deniz Öner, “Her vakit dediğimiz benzeri alışverişte önceliğimiz gereksinim mı istek mi olmalı. tek mahsul almadan evvel kendimize netlikle bu suali sormalıyız. İhtiyaç olduğuna karar verdiğimizde; satın almak istediğimiz ürünün seri numarası dahil bütün özelliklerini evvelce araştırmalı, piyasadaki normal satış fiyatını bilmeli, ayıplı esya vaziyetinde art iade ve yenisiyle değişim benzeri haklarımızı kullanabilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“DOĞRUDAN ALIŞVERİŞLERDE CAYMA HAKKI YOK”

Doğrudan alışverişlerde cayma hakkı olmadığı bilgisini veren Öner, “Satıcıların da birer tüketici olması ve piyasanın maneviyat açısından hareketliliği amaciyla Black Friday benzeri günler olmasına karşı değiliz ama vatandaşlar gereksinim ve bütçelerini analiz etmeden bu alışveriş çılgınlığına kapılmamalı” şeklinde konuştu.

İllüstrasyon: Shutterstock

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Cuma Diyanet avro web İslam Pakistan Pazartesi salı trafik Trendyol ülkemiz
nihayet güncelleme: 11:58 23.11.2019

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir