Alkol ve sigaraya zam geldi! Sigara zammı ne zamandan itibaren geçerli olacak?

Şekere, çaya, elektriğe ve motorine yapılan zamları sigara ve içki zamları izledi. Yapılan ÖTV ve KDV değişikliklerinin neticeninde sigarada vergi 54 kuruş, birada 42 kuruş, rakıda 7.27 Lira ve şarapta 58 kuruş artacak. İşte sigara ve içki zammının detayları…

Habertürk’ten rahim (döl yatagi) Ak’ın haberine göre Özel Tüketim Vergisi yasasi 12. Maddesi uyarınca minimum maktu ve maktu vergiler ocakta ve temmuz aylarında evvelki 6 aylık dönemde gerçekleşen ÜFE değişim oranında güncellemeye elbet bulunuyor. bunun için göre, bu erken TÜİK tarafından Ocak-Haziran 2019 döneminde gerçekleşen ÜFE oranının yüzde 8,1 olarak açıklama etmesini takiben, istikbal İdaresi Başkanlığı tarafından mevzubahis vergi kalemleri güncellenerek internet sitesinde duyuruldu.

Yasa ile dahada evvel senede iki sefer enflasyon güncellemesi yapılacağı belirtildiği amaciyla bu sefer tertemiz ÖTV oranlarını gösteren liste Resmi Gazete’de yayımlanmadı. istikbal İdaresi Başkanlığı’nın web sitesine konuldu. farklık iki Temmuz 2019’dan bu yana olabilitesi çok olacak.

Sigara ve içki ücretleri enflasyonu etkilediği amaciyla yakından takip ediliyor. düzen etmelerin derhal peşinden özellikle sigara fiyatlarında üreticilerin alakalı vergi artışlarını mahsul fiyatlarına yansıtıp yansıtmadığı ise enflasyona etki hasebiyle yakından izleniyor.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir