Bayram için ülkelerine giden Suriyelilerin sayısı 26 bini buldu

Gece saatlerinden bu yana Kilis’in Öncüpınar sınır Kapısı’na gelerek sıraya giren Suriyeliler, Kurban Bayramı amaciyla ülkesine gitmek yoğunluk oluşturdu. Türkiye’nin dört tek tarafından Kilis’e gelen Suriyeliler, Kurban Bayramı amaciyla Kilis Valiliğinin online Buluşma sistemine kayıt yaptırdıktan ardindan verilen Buluşma gününde ülkelerine geçiyor. Suriyeli göçmenler, Kilis Öncüpınar sınır Kapısı’ndan Suriye’nin Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Afrin, Cerablus, El Bab ve başka şehirlerine gidiyor.

Suriyeliler, Özgür Suriye Ordusu ile Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları ile terörden temizlenen bölgelere gidiyor. Suriyeliler, bu bölgelerin dışında var olan Haseki, Kamışlı, Rakka ile Deyrizor bölgelerine de gidiyor. bu erken sabah itibariyle ülkesine geçen Suriyelilerin sayısı 26 bine ulaştı.

Aşırı sıcaklara karşın ülkelerine gidiyor

Türkiye’nin dört tek tarafından Kilis’e gelen Suriyeliler, 40 dereceye yaklaşan sıcak havaya ve Yorucu şartlara karşın ülkelerine gidiyor. Suriyeliler, Kurban Bayramı amaciyla ülkelerine giderken yanlarında yakınlarına armaganlar de götürüyor. Bir takım mülteciler ise eşyalarını taşımakta zorluk çekiyor.

Suriyelilerin ülkelerine Kurban Bayramı amaciyla gidişleri 9 Ağustos 2019 tarihine civarindan ayni ritimde devam edeceği bildirildi.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir