Bir yılda iki elektrikli araç

Türkiye’de bulunan fabrikasında çağın mobilite ihtiyaçlarına ahenk gösteren ulaştırma çözümleri sunan Karsan, Münih’te düzen eden etkinlikle tertemiz elektrikli otobüs modeli girişken Electric’i evvel kez hayat sahnesine çıkardı. BMW ile birlikte düzen eden etkinliğin bu seneki teması ‘New Definition of Mobility’ olurken, dünyanın Bir hayli noktasından gelen alıcı ve distribütörler tertemiz girişken Electric’in yanı sıra çalım Electric’i deneyimledi.

Etkinliğe Kıraça Holding yönetim heyeti Başkanı İnan Kıraç, Karsan CEO’su Okan Baş, Karsan Ticari İşler genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu ve Bir hayli Karsan yetkilisi de katılım sağladı. Gücünü toplamda 220 kWh kapasiteli BMW i bataryalarından alan girişken Electric, katılımcılar tarafından Maisach’taki BMW ve MINI Driving Academy’de evvel kez test edildi. girişken Electric canli tasarımı, faik teknolojisi, konforu, hızlı şarj özelliği ve 300 kilometre menzile ulaşmasıyla hatri sayilir büyüklükte zevk topladı. Etkinlikte ayrıca, 8 metre sınıfının öncüsü var olan Atak’ın tertemiz yüzü de evvel kez girişken Electric’le birlikte görücüye çıktı.

‘New Definition of Mobility’ etkinliğinde, BMW i3 ve i8 yeni sezon modelleri de sergilendi.

“300 kilometre menzille bugünü tamamlıyor”

BMW işbirliğinin evvel ürünü var olan çalım Electric’in kısa süre içinde hatri sayilir büyüklükte alaka gördüğünü belirten Karsan CEO’su Okan Baş, 35 adet çalım Electric’in Fransa, Almanya ve Yunanistan başta olmak üzere Bir hayli Avrupa ülkesinde hizmet vermeye başladığını belirtti. çalım Electric minibüslerinin ardından, tek sene içinde otobüs sınıfındaki Atak’ın da elektrikli versiyonunu pazara sunduklarını belirten Okan Baş, “Dünyanın elektrikli araç teknolojilerinde lider otomobil markalarından BMW ile birlikte bütün yeryüzünde kullanılabilecek elektrikli toplu taşıma çözümleri üretmeye ayni ritimde devam ediyoruz.

Bu doğrultuda tekrar menzili, inanilmaz teknolojisi ve boyutlarıyla alanında lider var olan tertemiz yüzüyle de dikkat çeken girişken Electric’i pazara sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Dolayısıyla yüzde 100 tek Türk markası olarak, tek senede iki elektrikli araç geliştirmiş ve seri üretime geçebilmiş evvel ve tek şirket olma unvanına da eriştik. Karsan girişken Electric’te 44 kWh kapasiteli 5 adet BMW i bataryası bulunuyor. Bu bataryalarla girişken Electric’in menzili, 300 km’ye civarindan çıkarak rakiplerine karşı inanilmaz tek avantaj sağlıyor. Hızla şarj olabilen bataryaları ile girişken Electric kesintisiz tek hizmet sunuyor” dedi.

“Seri üretime Ağustos’ta başlıyoruz”

BMW bataryaları amaciyla dört sene ve 200 bin km’ye civarindan pil garantisi sağladıklarını belirten Karsan CEO’su Okan Baş, girişken Electric’in teknolojik nitelikleri ve konfor alternatifleri göz önüne alındığında ücret olarak da rakiplerinden çok dahada avantajlı olduğunun altını çizdi. Karsan CEO’su Okan Baş, “Ağustos 2019 itibariyle girişken Electric ile Fransa, Almanya, Romanya, İtalya, Portekiz, Bulgaristan benzeri ülkelerde roadshowlarımızı başlatıp sene sonuna civarindan bu aktiviteye ayni ritimde devam etmekte olacağız. İlk etapta Avrupa pazarlarını öncelikli olarak hedefleyeceğimiz girişken Electric modelimizde, Ağustos ayı itibariyle seri üretime başlayacağız. BMW ile var olan kuvvetli işbirliğimiz ise ayni ritimde devam edecek ve umuyoruz ki tertemiz taşıma çözümlerinde birlikte iyi işler başaracağız” ifadelerini kullandı.

Karsan girişken Electric’le devinim tekrar tanımlanıyor

Atak Electric’te görevli var olan elektrikli motor, 230 kWh motor gücü ve 2.400 Nm tork üretiyor. BMW tarafından geliştirilen beş adet 44 kWh bataryalarla toplamda 220 kWh batarya kapasitesi bulunan girişken Electric, 300 km’ye varan menziliyle rakiplerinin önüne geçerken ek akımlı şarj üniteleriyle 5 saatte, hızlı şarj üniteleriyle de üç saatte tam şarj olabiliyor. Üstelik enerji art kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryalar yüzde 25’e civarindan kendisinin kendini de şarj edebiliyor.

Her bakımdan yenilikçi, her açıdan faik

Tamamen yenilenen ön ve art yüzüyle canli tek tasarım çizgisine sahip var olan girişken Electric, led gündüz farlarıyla dikkatleri çekiyor. 10,1 inçlik multimedya dokunmatik ekranı, Tamamiyle dijital 12,3 inçlik gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma, USB çıkışları ile donatılan ve Wi-Fi ahenk gösteren altyapı sağlayan Karsan girişken Electric, faik teknolojisi, konforu, menzili ve kapasitesiyle rakiplerine ayrım atarak en modern toplu ulaşım çözümünü sunuyor. girişken Electric ayrıca, akım kontrollü havalı süspansiyon sistemiyle de konfor disiplininde de binek otomobilleri aratmıyor. Toplamda 52 kişilik yolcu kapasitesi sunan girişken Electric’te, 18 4 ve 21 4 katlanır olmak üzere iki değişik yer yerleşim seçeneği bulunuyor.

Türk otomobil sanayinde 50 senesi arkada bırakan Karsan, kurulduğu günden bu yana ticari araç segmentinde kendisinin markası da dahil, dünyanın önde gelen markaları amaciyla modern tesislerinde imalat yapıyor. 1981 yılından bu yana yüzde 100 mahalli kapital ile ticari araç imalatı gerçekleştiren Karsan’ın Bursa Hasanağa’daki fabrikası tek vardiyada senede 18 bin 200 araç üretebilecek yapıya sahip.

Otomobilden kamyona, minivandan otobüse civarindan her biçimde aracı üretebilecek esneklikte tasarlanan Hasanağa Fabrikası, Bursa kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta olup, 90 bin metrekaresi kapalı toplaminda 206 bin metrekarelik tek alan üzerinde yer alıyor.

50 senesi aşkın müddettir otomobil sanayinde Türkiye’nin tek bağımsız çok markalı araç üreticisi konumunda bulunan Karsan, vizyonu doğrultusunda iş ortakları ve lisansörleri ile birlikte tertemiz ve var ürünlerin türevlerini geliştirerek yük ve yolcu taşımacılığında bütün segmentlerde yer almayı hedefliyor. Toplu taşımacılık segmentinde “yenilikçi mahsul ve hizmetleri”, “fikirden pazara” geliştirmek ve pazara saglamak amaciyla faaliyetlerini sürdüren Karsan, özellikle anne Üretici/OEM iş kolunu güçlendirmeyi amaçlıyor.

Karsan, Ar-Ge’den üretime, pazarlamadan satış ve satış sonrası faaliyetlere civarindan otomobil kıymet zincirinin tamamını yönetiyor.

Karsan bu erken Hyundai Motor Company (HMC) amaciyla tertemiz H350 hafif ticari araçlarını, Menarinibus amaciyla 10-12-18m otobüsleri ve kendisinin markası altında Jest, girişken ve Star modellerini üretiyor. Ayrıca, hayat devi BMW ile var olan işbirliği kapsamında yüzde 100 elektrikli çalım Electric ve girişken Electric modellerinin de üretimini gerçekleştiriyor. Karsan araç üretiminin yanı sıra, örgütlü endüstri Bölgesi’nde bulunan fabrikasında endüstriyel hizmetler de sağlıyor.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir