Borçlunun yakınına mesaj atan avukata 50 bin lira ceza kesildi

İcra takibi kapsamında borçlunun yakınına SMS gönderen avukata yönetimsel kazanç cezası verildi. kişisel verileri savunma Kurulunun internet sitesinde bulunan karara göre, heyet müracaat üstüne yaptığı incelemede, icra takibini yapan avukat tarafından şikayetçiye ait gsm telefonuna, ile alakalı icra takibi bulunan yakınının ad, soyad ve hizmet numarasının bulunduğu kısa ileti gönderildiğini tespit etti.

İNCELEME nihayetinde karar ALDI

İnceleme sonucunda, veri sorumlusu avukat tarafından kişisel veri var olan gsm telefonu numarası bilgisinin SMS gönderilerek kullanılmasının, kişisel veri işleme faaliyeti olduğu ve bu Vaziyetin kişisel verilerin savunması Kanunu’ndaki veri işleme şartına dayanmadığı belirlendi. Bunun üstüne Kurul, “Kişisel verilerin hukuka ters olarak işlenmesini önlemek” yükümlülüğünü adina getirmeyen veri sorumlusu avukat ile alakalı 50 bin Lira yönetimsel kazanç cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

KANUNA AYKIRILIK TESPİT EDİLDİ

Kurul, kararında, icra takibi benzeri tek neden de olsa kişisel verilerin savunması Kanunu’nda anlatilan işleme şartlarından rastgele biri var değilse, alakalı kişi haricinde başkasına SMS gönderimi, telefonla arama, elektronik posta iletme benzeri işlemlerin Kanun’a aykırılık taşıdığı tespitine yer verdi.

Kaynak: AA

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir