Bozcaada Belediye Meclisi’nden Ramazan Öksüz cinayeti sonrası radikal karar

Çanakkale’nin şimal Ege Denizi’ndeki turizm cenneti Bozcaada ilçesinde, Belediye Meclisi’nde alınan karar ile Turizm Master Planı tamamlanana ve yürürlüğe girene civarindan adada tertemiz tek işletme ruhsatı talebi alınmayacak. Kararın alınmasında ise Ramazan Öksüz’ün (31) Cumartesi bugünü tek eğlence mekanında çıkan dövüş ette darbedilerek öldürülmesi tesirli oldu.

Bozcaada Belediyesi Temmuz ayı Meclis toplantısı Bir gün evvel gerçekleştirildi. Ramazan Öksüz’ün cinayete kurban gitmesinin derhal peşinden Belediye Başkanı CHP’li Hakan Can Yılmaz başkanlığında tek araya toplanan Belediye Meclisi, radikal kararlar aldı. Cinayetin gerçekleştiği vakit Kaymakam İbrahim Gültekin başkanlığında yapılan toplantıda, eğlence yerlerinde dahada evvel saat 01.30’a civarindan süre gelen müzik yayınının 23.59’da sona ermesi, içki satışı yapılan mekanların da en geç 01.30’da kapanması kararı alındı.

Bir gün evvel gerçekleşen Meclis toplantısı öncesi, reis Yılmaz cinayete ait evvel kez konuştu. reis Yılmaz, “Olaya şahit olup da müdahale etmeyen, en öldürücü darbeyi vuran kişiye kadar, dahil var olan her biri dogruluk ettiği en ağır cezayı alıncaya civarindan acımız, öfkemiz, nefretimiz dinmeyecek. ama adalıya yakışan şekilde bekliyoruz adaleti. haklar kaideleri içerisinde, hak yerini buluncaya civarindan zamani ısrarla takip edeceğimize, Ramazan kardeşimizin katillerinin en ağır cezayı almaları amaciyla insani, hukuki her biçimde destek amaciyla her şeyi yapacağımıza şahsım ve Meclisim yerine laf veriyorum” dedi.

Meclis toplantısı, Ramazan Öksüz amaciyla tek dakikalık saygı duruşu ile ayni ritimde devam etti. reis Yılmaz, cinayetin yaşandığı eğlence mekanın askıya alınan ruhsatının da iptal edildiğini açıkladı. Yılmaz, bu mekana tek dahada işletme ruhsatı verilmeyeceğinin de altını çizdi. Meclis, Ramazan Öksüz’ün tek sokağa İsiminin verilmesi önerinini de gündemine aldı.

BELEDİYE BAŞKANI YILMAZ: KÖKTEN KARARLAR ALDIK

Belediye Başkanı Yılmaz, “Radikal kararlar aldık, almaya da ayni ritimde devam edeceğiz. Herkes, her birey sorumluluğun farkında olacak. Bundan ardindan biz de kendisinin sorumluluğumuzun farkında olarak radikal kararlarımızı gözden geçirip, almaya ayni ritimde devam edeceğiz. Alınacak her karar, elbette Ramazan’ı art getirmeyecek, ama üzülerek de olsa ilerleyen süreçte bu ve benzeyen olayların yaşanmasının önüne geçeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Toplantıda en çok ses getiren karar ise, 2016 yılından bu yana üzerinde çalışılan ve nihayet aşamaya gelen, adanın 10 senelik geleceğini belirleyecek Turizm Master Planı’nın Meclis tarafından onaylanması ve yürürlüğe girene civarindan tertemiz bütün işletme taleplerinin onay edilmeyeceği kararı oldu. Turizm Master Planı yasama geçene civarindan adada tertemiz tek otel, pansiyon, restoran benzeri hiçbir işletme açılamayacak. reis Yılmaz, Turizm Master Planı’nın nihayet halinin de artık işletme sayısının kapasiteyi aştığını gösterdiğini, tek vakit evvel önlem alınmazsa adada doğal yaşantıyı bozacağını, ileride telafisi mümkün olmayan neticeler doğurabileceğini söyledi.

BAĞ EVLERİNE izin yasal DEĞİL Mİ?

Mecliste mühim nihayet gündem maddesi ise bağ haneleri ruhsatlandırmaları oldu. geçen yıl, evvelki asama CHP’li meclis azalarının aldığı karar ile bağ hanelerine pansiyon ruhsatı verilmeye başlanmış, bu karar Bozcaada’da hatri sayilir büyüklükte tepkiye neden olmuştu. Kararın Turizm Master Planı tamamlanmadan alınması, bağcılığa zarar verebileceği endişesi, adanın taşıma kapasitesinin dahada da taşacağı ve aynı zamanda bağ hanelerinin yasal statüsünün Yalnızca barınma Emelli olduğu ve pansiyon ruhsatı, TAPDK ruhsatı verilmesinin yasal olmadığı gerekçesi ile tepkiler geçen seneden beri ayni ritimde devam etmiş ve mevzu gündemden düşmemişti. geçen seneden bu yana yüzlerce bağ evine pansiyon ruhsatı ve TAPDK dokümanı verilmesine ise 31 Mart’ın derhal peşinden CHP’nin tertemiz meclis azaları karşı çıkmış, geçen sene başlatılan uygulamanın hemide adanın taşıma kapasitesine, ayni vakitte da bağcılığa zarar vereceği endişesi ile kararın yanlış olduğu ifade edilmişti. Ayrı olarak Bir takım üyeler bağ hanelerinin Toprak savunma Kanunu’na göre de Yalnızca barınma Emelli yapılar olduğunu, işletme ruhsatı ve TAPDK dokümanı de verilemeyeceğini argüman etmişti. Toplantıda CHP’li meclis üyeleri, yasal olarak da kararın gözden geçirilmesi gerektiğini belirti ve mevzu ile alakalı uzmanlardan görüş alınmasını istek etti. Öneri, karara geçen seneden beri reaksiyon gösteren AK Parti ve İyi Partili üyelerin de desteği ile oy birliği ile onay edildi. Alınan karar, ada halkı tarafından müspet karşılansa da Turizm Master Planı beklenmeden yüzlerce bağ evine izin verilmesinin hatali olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: DHA

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir