Bu ilçenin kökleri Osmanlı Sarayı’na dayanıyor

Çavuşzade’nin torunları 1934 seneninde çıkan Soyadı Kanunu’ndan ardindan Sekban, Seymen, Emin, çılgın Ahmet, Sürmen, Azizoğlu, Küçükali, Aksoy, İsmailoğlu, Keleş, Sezgin, Hacıcaferoğlu, Aslan, Genç, Türkgenç, Başaran, Yücel ve Gençtürk soyadlarını alırken, bu erken bu ailelerin nüfusu Sürmene ilçesinin derhal hemen toplaminda nüfusunu oluşturuyor.

Konuyla alakalı veriler veren ve soy kütükleri ile alakalı araştırmalar yaptıklarını belirten Taner Seymen (40) Sürmene kazasinda Çavuşzadeler ve çılgın Ahmetler denilen sülalenin kaza nüfusunun derhal hemen tamamını oluşturduğunu söyledi. Seymen, Osmanlıca iyi bilen büyüklerinin yaptığı araştırmalara vurgu yaparak “Deli Ahmetler Trabzon’un Sürmene kazasinda geniş tek topluluğu içerisinde bulunduran Çavuş İbrahim Ağanın torunlarıdır.

Fatih Sultan Mehmet Han, Çavuş İbrahim Ağa’nın öz dayısıdır. Çavuş İbrahim Ağa, Trabzon’un Fethi sonrasında Sürmene kazasina gelerek ailesi ile buraya yerleşmiş. tek rivayete göre de İstanbul’daki Osmanlı sarayından Sürmene’ye Sürgün edildiği söylenir. ama bizim bildiğimiz Hristiyan yöre halkının devrim kumandanı olarak dayısı Fatih tarafından görevlendirildiği ve Humurgan Kariyesi’ne, şimdiki Sürmene ve civarına atama edildiği yönünde. Bu sıralarda Çavuş İbrahim Ağa’nın 20 yaşlarında ve tertemiz evli olduğu, tek sene ardindan 1465 senesinde eşi Gülbedel Hatunu da İstanbul’dan getirterek, Sürmene Humurgan Kariyesi’nin en elverişli yeri ve en hakim tepesini teşkil eden Kumanit’i vatan edindiğini biliyoruz. Burası o vakitten beri beri kendisine izafeten Çavuşlu olarak adlandırılmıştır” dedi.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir