Castrol’un bitkisel bazlı motor yağı pazara sunuldu

Madeni yağ üreticisi Castrol, çevresel sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında ürettiği bitkisel bazlı motor yağını satışa sundu.  Castrol Magnatec Bio-Synthetic ismini taşıyan tertemiz motor yağının, yüzde 25’inin şeker kamışından elde edildiği belirtildi.

İhtiyaçların artması ve hayat tarzının gelişmesiyle yükselen enerji talebiyle iş alanlarını büyüttüklerini belirten Castrol Türkiye, Ukrayna ve ortada Asya Direktörü Aslı Yetkin Karagül, “Dünyanın yükselen enerji talebi işimizi büyütmek amaciyla tek fırsat. ama operasyonel süreçlerimizi, gezegenimize ve istikbal nesillere var olan sorumluluğumuzun bilinciyle yapmamız gerektiğini biliyor, emisyon oranlarını azaltma ve sıfırlama hedefiyle çalışıyoruz. Castrol Magnatec Bio-Synthetic ile hedefimiz, çevresel mesuliyet bilincimiz ile sektörümüzde sürdürülebilirlik alanında müspet tek değişim başlatmak” dedi. 

Bugüne civarindan motor amaciyla İhtiyaç duyulan savunmayı sağlarken aynı zamanda nebatların doğal yağlama özelliğinden faydalanan tek motor yağı olmadığını kaydeden Karagül, “Sürdürülebilirlik çalışmalarımız Yalnızca ürünlerimizle sınırlı değil. Bu kapsamda Gemlik’teki imalat tesisimizi de karbon nötr vaziyete getirmeyi değerlendiriyoruz” ifadesini kullandı. 

Z KUŞAĞI ŞİRKETLERİ ÇEVRECİ OLMAYA ZORLUYOR

Magnatec Bio-Synthetic’in geliştirilmesinde Z kuşağının ekolojik hassasiyetlerinin de gözetildiği belirtildi. Bu kapsamda, Castrol tarafından Eğitim Bilimci Dr. Özgür Bolat liderliğinde yapılan araştırmaya göre, Z kuşağı gençlerinin yüzde 78’i çevre ile alakalı konuların kendisi kendilerini ilgilendirdiğini belirtiyor. Şirketleri çevreci olmaya zorlayan Z kuşağının, markaların çevresel sürdürülebilirliğe dikkat etmesi ile alakalı belirleyici tek role sahip olduğu vurgulandı. 

 

Yazar