CHP’li başkan Seçer Mersin’in borç durumunu açıkladı

Seçer, Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzen eden medya bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, belediyede çalışan toplaminda çalisan sayısının 7 bin 124 olduğunu söyledi.

Bütçe gelir-gider analizini yaptıklarına işaret eden Seçer, hizmetlerde aksamaya mahal vermeden tasarrufa gideceklerini ifade etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin gelirlerinin yüzler 85’ler düzeyindeki bölümünün merkezi idareden ve İller Bankası payından geldiğini, öz gelirlerin ise yüzde 15’lerde olduğunu aktaran Seçer, şöyle ayni ritimde devam etti:

“2018 senesi bütçesine bakıldığı vakit gerçekleşen istikbal bütçesi tek milyar 329 milyon 668 bin 611 lirayken, 2018 senesi içinde gerçekleşen gider bütçesi, Başka bir deyişle yapılan harcamalar tek milyar 862 milyon 14 bin 843 liradır. tek başka ifadeyle elde edilen gelirden 532 milyon 346 bin 231 Lira çok harcama yapılmıştır. bunun için göre, tek Nisan 2019 tarihi itibarıyla firmalara ödenmesi koşul olan mal, hizmet alımı ve yapım işleri toplaminda meblağı 457 milyon 431 bin 302 liradır. tekrar aynı tarih itibarıyla banka kredi borcu toplamı tek milyar 583 milyon 39 bin 297 liradır.”

Seçer, belediyenin vergi, hizmet, kira, ecrimisil ve yönetimsel kazanç cezalarından oluşan 135 milyon 794 bin 623 Lira alacağının bulunduğunu belirterek, konuyla alakalı takip sürecini başlattıklarını dile getirdi.

Orta vadede borçlanma politikaları adina “Yap-işlet-devret”, “İşlet-devret” benzeri kazanç saglama yöntemlerinin uygulanmasının yerinde olacağını belirten Seçer, “Ayrıca en kısa müddette belediye öz gelirlerinin bütçe içindeki payının yüzde 15’ten yüzde 25’ler seviyesine çıkartılmasına baz alinarak her biçimde önlem alınacaktır.” diye konuştu.

Bir gazetecinin, belediyeye müfettiş isteginin olup olmadığına ait suali üstüne Seçer, “Şu anda yaptığımız çalışmalarda müfettiş isteyecek rastgele tek durum önümüze gelmedi ama çalışmalarımız bütün dairelerde, özellikle ihalelerin, yatırımların Başka bir deyişle paranın olduğu bütün bölümlerde ayni ritimde devam ediyor. bunun benzeri tek gereksinim hasıl olursa elbet ki bendeniz görevimi yapmakla mükellefim.” dedi.

Seçer, medya mensuplarının suallerini yanıtlayarak, Şehirde yasama geçirilmesini planladıkları projeleri anlattı.

AA

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir