Dev tatbikatta bu kez balistik füze kullanıldı

Orta Asya’nın güvenliği ve beynelmilel terörle ugras konulu Rusya’nın yanı sıra Çin, Kırgızistan, Pakistan, Hindistan, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan ordularının etkin katılım sağladığı ortada 2019 beynelmilel askeri tatbikatı ayni ritimde devam ediyor. hatri sayilir büyüklükte bölümü Rusya’da gerçekleşen tatbikatta evvelki vakit S-300 ve S-400 sema müdafaa sistemlerinin kullanıldığı tatbikatta bu sefer geçtiğimiz sene testleri başarıyla sonuçlanan İskender-M balistik füzesi ateşlendi.

Büyük bölümü Rusya’da gerçekleşen tatbikatın balistik roket tatbikatı ise Kazakistan’da gerçekleştirildi. Kazakistan’daki balistik roket test alanının bulunduğu Sary Shagan kisminda gerçekleştirilen tatbikatta ateşlenen füzeler evvelce için hedefi başarıyla vurdu.
Rusya müdafaa Bakanlığı tarafından yapılan izahta balistik füzenin vurduğu hedefin ne civarindan uzaklıkta olduğu ile alakalı net bilgi verilmezken ‘birkaç surat kilometre mesafedeki hedefler vuruldu’ şeklinde Medyaya servis edildi.

Yüksek devinim ve manevra kabiliyetine sahip İskender-M Strateji füzeleri Yalnızca 20 dakikada operasyonlara hazır vaziyete gelebiliyor. 500 kilometrelik menzile sahip bu sistemler, Sovyetler Birliği ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasında 1987’de imza adan ortada Menzilli Nükleer Silah Anlaşması’nın derhal peşinden kullanımdan kaldırılan OTR-23 Oka sistemlerinin yerini almıştı.

Erhan Altıparmak

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir