Dijital Reklamlar ve E-Ticaret

Çok hızlı bir şekilde değişime uğrayan dünyamızda özellikle teknoloji ve internetin çok hızlı değişimi sonucu artık insanlarında yaşam şartları ve alışveriş biçimleri de değişmiştir. Günümüzde hemen her şeyin dijitalleştiği bu ortamda Dijital reklamlar çok büyük bir öneme sahip olmaktadır. Çünkü insanlar alışveriş noktasında artık fiziki market ve mağazalardan e-ticaret sitelerine doğru çok hızlı bir yönelime geçmişlerdir. Bu durumun en net örneği her gün bir yenisi açılan e-ticaret sitelerinin çokluğu olmaktadır.

Giderek artan e-ticaret mağaza sayısı ser istemez beraberinde rekabeti de getirmektedir. Çünkü gerçekten çok büyük bir Pazar payı olan e-ticaret artık öyle bir hale geldi ki, nerdeyse fiziki mağazaların bütün krallıklarını ellerinden aldı. Doğal olarak artık e-ticaret mağazaları arasına da çok çekişmeli bir rekabet ortamı başladı. Haliyle dijital reklamların e ticarete faydaları çok büyük bir öneme sahip oldu. Kaliteli ve başarılı hazırlanmış dijital reklamlar gerçekten mağaza sahibini arama motorlarında en üst seviyelere çıkarabilmekte ve çok iyi bir müşteri potansiyel kitlesine sahip olmasını sağlamaktadır.

Artık dijital dönüşümün oluşturduğu yeni dünyada geleneksel reklam yöntemlerinin çok bir etkinliği kalmamıştır. Çünkü artık alışverişlerde çevrimiçi ortamları kullanan bu kitleye hitap edecek yeni dijital reklamların oluşturulması neredeyse günümüzde bir zorunluluktur. Şimdi sizlere e-ticaret siteleri için başarılı reklam yöntemlerinden bahsedelim.

Dijital Reklam Yöntemleri

  • Banner Reklamları: Online ve e-ticaret alanında reklamcılık denildiğinde tanıtımda başarı adına ilk akla gelenlerden bir tanesi Banner reklamları olmaktadır. Birçok yerde Display reklam olarak da bilinen Banner reklamlar, özellikle internet kullanıcılarını web sayfasının başında, ortasında ya da sonunda tıklamaya yönelten reklamlar olmaktadır. Bu reklamlar ses, animasyon ya da video şeklinde ahi tasarlanabilmektedirler.
  • Arama Motoru Reklamcılığı: İnternet üzerinde arama yaparak ticarette bulunan insanların sayısındaki çok hızlı artış, ister istemez e-ticaret sitesi olan mağazalar arasındaki rekabetçiliği de son derece artırmaktadır. Doğal olarak yaşanılan bu rekabet arama motorlarının arama sonuçlarında da kendisini göstermektedir. Yapılan araştırmalar birçok insanın arama sonuçlarında üst sıralarda çıkan kısımları ziyaret ederek karar verdiklerini göstermektedir. Bu durumda dijital reklamların e-ticarete faydaları ne kadar önemli bir kez daha ortaya koymaktadır.

Bu yüzden neredeyse e-ticaret sitelerinin tamamı arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaya çalışmaktadır. Bunun için birçok site arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışması yaptırmaktadır. Fakat sadece SEO çalışması elbette ki yeterli olmamaktadır. Arama motorlarında en iyi şekilde yükselmenin yolu arama motoru reklamcılığı yani SEM’den geçmektedir. Günümüzde bunun en iyi örneği Google AdWords olmaktadır. Özellikle ürün bazlı aramalarda gerçekten e-ticaret sitelerinin ön planda olma şanslarını oldukça artırmaktadır.

  • Tıklama Başına Ödeme (PPC Pay Per Click): Dijital dönüşüm le birlikte gerçekten çok değişik reklam yöntemleri de ortaya çıkmış durumdadır. Bunlardan bir tanesi de, tıklama başına ödeme yöntemi e-ticaret firmaları internet kullanıcılarını sitelere yönelten bağlantılara tıkladıklarında reklam platformu yayınlayan yayıncılara ödeme yapmaktadır. Bu reklam biçiminde aslında kullanıcıların davranışları öğrenilebilmekte ve kullanıcı davranışlarına göre reklam trafiği oluşturulabilmektedir. Gerçekten kişiye yönelik reklam düzenleme de çok önemli bir yere sahip olabilecek bir reklam türüdür.
  • Sosyal Medya Pazarlaması: Günümüzün en popüler uygulamaları olan sosyal ağlar aynı zamanda çok iyi pazarlama alanları olmaktadır. Çünkü milyarlarca sosyal medya kullanıcısı bir marka ile yaşadıkları olumlu ya da olumsuz görüşü anında sosyal medya hesapları üzerinden yazılı ya da görüntülü olarak paylaşabilmekteler. Bu da doğal olarak o marka için olumlu ya da olumsuz çok büyük bir etki oluşturabilmektedir. Bu yüzden dijital reklamlar sosyal ağlar üzerinden paylaşıldığında anında milyonlarca kullanıcıya ulaşabilmektedir.

Ayrıca You Tube ve Facebook sosyal platformlarında hemen her bütçeye uygun olacak şekilde reklam kampanyaları düzenleyip yayınlamak oldukça basit olmaktadır. Siz kendinizde sosyal medyayı aktif olarak kullanabilir ve kendinize potansiyel bir takipçi oluşturabilirsiniz.

  • Bologlar: Hedef kitlenize göre e-ticaret siteniz üzerinden satışa sunduğunuz ürünlerin blog sayfalarında yer alması, kesinlikle markanızın itibarına çok olumlu yönlerde katkıda bulunacaktır. Örneğin seyahatler düzenliyor ve seyahat paketleri satıyorsanız, seyahat üzerine yazılar yazan bir yazarla anlaşabilirsiniz. Böylece yazılan makalelerde sizin sitenizin adından bahsederek dijital reklamların e-ticarete faydaları siteniz üzerinde etkisini doğrudan hissettirecektir.
  • Mobil Reklamlar: Son olarak değineceğimiz mobil reklamlar konusu da son derece önemli olmaktadır. Çünkü artık günümüzde internet kullanıcılarının çoğu mobil cihazları üzeinden bağlanmaktadırlar. Bu yüzden mobil cihaz formatına uyumlu reklamlar ile e-ticaret hayatınızda çok iyi bir başarı yakalayabilirsiniz.

Teknolojinin imkanları ile birlikte artık bu alanda sizlere en iyi şekilde hizmet sunan 618media.com sayesinde, kolaylıkla sosyal medya çözümlerini elde edebilir ve böylelikle facebook, youtube, İnstagram reklamları gibi bir çok reklam işlerinizi de profesyonel olarak hallederek firmanızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Mustafa Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir