Dolar fiyatları yükseldi mi? Dolar/TL ne kadar oldu? (08.03.2019)

Dolar/TL’de mahalli seçenek öncesi AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ülkemiz ilişkileri yakından takip edilirken nihayet vakitte başta S-400 olmak üzere ikili ilişkilere baz alinarak yükselen endişelerle kur yukarıya baskılanmış durumda. Dolar/TL saat 14:13 itibariyle 5.4622/5.4648’den işlem görüyor. laf konusu

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Arjantin endişelerinin, dolardaki ECB destekli değerlenme trendinin erken saatlerinde gelişmekte var olan memleket kazanç birimleri genelinde kati satış baskısı yarattığını görmüştük. ama satış baskıları derhal peşinden tahminen tertemiz pozisyon alımları kaynaklı girişler görüyoruz. EM’lere mühim tek giriş oldu” Diye konuştu ve ekledi:

“Öte istikametten Akar’ın Patriot konusundaki izahları da piyasalarda müspet algılandı. Piyasa ABD-Türkiye ilişkilerine baz alinarak kötümser tek senaryo fiyatlıyor. Çoğu kişinin aklında Brunson krizi var. ama görüşmelerin ayni ritimde devam ettiği ve çözüm arandığına baz alinarak yapıcı izahlar müspet algılandı.”

Hulusi Akar tertemiz Askerlik sisteminin detaylarını açıkladı. Fotoğraf: AA

AKAR PATRİOT İÇİN TEMASLAR ayni ritimde devam EDİYOR

Bankacı bugünkü kıymet kayıplarının azalmasının mevzunun Tamamiyle ortadan kalktığı şeklinde algılanmaması gerektiğine de dikkat çekerek, “Sürecin her mertebesini piyasalar takip ediyor” dedi.

Milli müdafaa Bakanı Hulusi Akar, Rus yapımı var olan S-400 satın alınmasının seçenek olmanın ötesinde tek zorunluluk olduğunu belirterek AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yapımı Patriot alınması ile alakalı da temasların ayni ritimde devam ettiğini söyledi.

Akar, “S-400’ten dolayı bunun benzeri tek noktaya gelinmesi üzücü, bunun anlaşılmasına çalışıyoruz… F-35 ile S-400’ün etkileşmeyeceği tek ortamı sağlayalım diyoruz” dedi.

‘S-400 PİYASA ÜZERİNDE baski UNSURU’

İşlemcilere göre, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, mahalli seçimler öncesi yavaşlayan ekonomiyi destek vermek yerine atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar ve TCMB’den bu sene beklenen nema indirimlerine ait tahminler ara ara piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.

Türk-Amerikan ilişkilerinde meseleli tek senesi arkada bırakan Ankara ve Washington, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini satın alma kararı ve ABD’nin bu adıma yaptırımlarla karşılık vereceğine değin kuvvetli sinyaller göndermesi ile tekrar gergin tek dönemece girdi.

Bazı analistlerin “yeni Brunson krizi” olarak adlandırdığı süreçte diplomatik manevra alanı daralan Ankara, uzunca menzilli sema ve roket müdafaa ihtiyacını karşılarken Rusya ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasında tek seçenek yapmaya zorlanıyor.

ABD’nin müdafaa yaptırımlarını yasama geçirmesi vaziyetinde ülkemiz savunma/taarruz kapasitesinin zarar görmesi riskiyle karşılaşabileceği benzeri Brunson krizinde olduğu benzeri bu adımın piyasalar üzerindeki psikolojik tesiri de menfi neticeler doğurabilir. bu yüzden asama piyasalarda yakından takip ediliyor.

REUTERS

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir