Dolar/TL ne kadar oldu? (05.08.2019)

Tüketici ücretleri Endeksi’nin (TÜFE) Temmuz’da KDV ve ÖTV indirimlerinin sonlanmasının yanı sıra, yapılan akım zammı hasebiyle aylık %1.6 artış göstermesi, senelik enflasyonun ise Haziran’daki .72’den .9’a yükselmesi bekleniyor.

Dolar/TL saat 07:00 itibariyle 5.6030/5.6101’den işlem görüyor. Kurun mevzubahis seviyelerdeki seyri ayni ritimde devam ediyor.

Reuters’ın toplaminda 18 müessesenin katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre; aylık tahminler %0.5 düşüş ile %2.50 artış, senelik beklentiler .5-18 bandında yer alırken, sene sonu tahminleri ise tek evvelki anketteki .25’ten .5’e geriledi.

Trump tek Eylül’den bu yana Çin’den ithal 300 milyar dolar değerinde ürüne ek gümrük vergisi başlatacağını açıklama ederek dünyanın iki hatri sayilir büyüklükte ekonomisi arasındaki ticaret gerilimini tırmandırdı ve finans piyasalarında oynaklık yarattı.

Bu durum Bir hayli gelişmekte var olan memleket kazanç biriminde kıymet kaybına neden olsa da, Lira benzerlerinden müspet ayrışmasını sürdürdü.

Analistler TL’nin Daha çok kazanç çikarmaya ayni ritimde devam etmesi, küresel ortada bankaların genişlemeci politikalara tekrar yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine baz alinarak müspet beklentilerin derhal peşinden riziko primindeki düşüşün TL’ye destek vermeye ayni ritimde devam ettiğini belirtiyor.

Öte istikametten piyasaların gündeminde ülkemiz AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ilişkileri, küresel büyüme endişeleri, küresel ticaret savaşları, Brexit, Akdeniz’de su ile yaşanan gerginlik, mümkün tek bakanlar heyeti revizyonu, tertemiz parti hazırlıkları ve jeopolitik gelişmeler de kalmaya ayni ritimde devam ediyor.

REUTERS

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir