Fiyatlar Yüksek Olunca Pazarlar Boş Kaldı

Diyarbakır’da meyve ve sebze fiyatlarının çok olması hasebiyle semt pazarları boş kaldı.

nihayet dönemlerde meyve ve sebze fiyatlarının hızla yükselmesi satıcı ve yurttaşları etkilemeye ayni ritimde devam ediyor. çok tutardan aldıkları ürünleri kar hissesi koyarak satan esnaf, Vaziyetin kendileri ile alakalı olmadığını belirtirken vatandaşlar da geldikleri pazarlardan elleri boş dönmeye başladı. Fahiş fiyatlar hasebiyle mecburi ürünleri alabilen vatandaşlar, özellikle kış aylarında yetişen ürünlerin pahalı olmasından şikayetçi.

“ŞU ANDA KİMSE GÜLEMİYOR”

Diyarbakır’da, halden aldığı ürünleri minik tek kar hissesi ile pazarda satan esnaflardan Ali Durmuş, pazarın vaziyetinin hemide kendileri ayni vakitte da vatandaşların açısından iyi olmadığını söyledi. Fiyatların stokçular tarafından arttırıldığını düşündüklerini kaydeden Durmuş, “Fiyatların artması ile alakalı her biri tek şey anlatıyor, stokçuların ücretleri yükselttikleri konuşuluyor ama bize de sel, hortum, doğal afetlerden dolayı yükseldiğini söylüyorlar. Stokçuların bahanesi su baskın ve doğal olaylar. Ispanağın bu mevsimde normalde kilogram ücreti 2-3 Lira arasında değişiyor ama bu erken 6 liraya satılıyor. Alışverişe gelen vatandaşlar bize sitem ediyor, bizde aynı durumdayız, sattığımız ürünleri Haneye götüremiyoruz. Meyve ve sebzelerin pahali olmayan olduğu vakit faydaları vardı, vatandaşların bizim herkesin yüzü gülüyordu, şu anda kimse gülemiyor” dedi.

“FİYATLARIN BU civarindan YÜKSEK OLMASINA anlam VEREMİYORUM”

Esnaf Erkan Aydemir de, satışların çok düştüğünü pazarların boş kaldığını söyledi. sektör ile market zincirleri arasında da uçurum olduğuna dikkat çeken Aydemir, “Bazı günler ciromuz 5-6 bin liraya civarindan çıkıyordu. Şu anda hergün bin 500-2 bin civarında. Marketlerde salatalık 8 lira, patlıcan 20 lira, kabak 9 Lira ama burada fiyatlar yarıdan dahada az. Fiyatların bu civarindan çok olmasına anlam veremiyorum” diye konuştu.

VATANDAŞ PAZARDAN ELİ BOŞ DÖNDÜ

Pazarda alışveriş yapan Şirin Hasanhan ise, fiyatların el yaktığından şikayetçi. Pazardan hiçbir mahsul alamadıklarını kaydeden Hasanhan maydanozun dahi iki liraya çıktığını elleri boş olarak hanelerine döndüklerini söyledi.

Kaynak: İHA

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir