Google’dan Fahrelnisa Zeid’in 118. yaş gününe özel doodle! Fahrelnisa Zeid kimdir?

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Ünlü Türk ressam Fahrelnisa Zeyd’in 118. ıslak gününe hususi armağan Google’dan geldi. Fahrelnisa Zeyd, 1901’de İstanbul’da doğdu. Ünlü yazar Halikarnas Balıkçısı’nın kızkardeşiydi. Google, Fahrünnisa Zeyd’i doğum gününde unutmadı. İşte meşhur ressam ile alakalı bilinmesi gerekenler…

Fahrünnisa Zeyd, 1901’de İstanbul’da, serisinin Büyükada’daki köşkünde dünyaya geldi. Babası hükümet adamı, asker ve tarihçi Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa; annesi Giritli Sare Hanım’dır. “Şakir Paşa ailesi” olarak anılan ve Bir hayli sanatçı yetiştirmiş var olan bu ailenin ortancı kızıdır. “Halikarnas Balıkçısı” isimiyle tanınan yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın ve gravür sanatçısı Aliye Berger’in kardeşi; seramik sanatçısı Füreya Koral’ın teyzesi; ressam Nejat Devrim’in, tiyatrocu Şirin Devrim’in annesidir.

google

Ünlü ressamın yapıtını Google doodle yaptı.

14 yaşında resme başlayan sanatçı işgal senelerinde Sanay-i Nefise’nin evvel kadın öğrencileri arasında yer aldı. İlk evliliğini, Sanay-i Nefise’ye başladığı 1920 yılında, yazar İzzet Melih Devrim ile yaptı. Eşi ile birlikte Avrupa kentlerine yolcu etme, yazar ve entelektüellerle tanışma fırsatı buldu. Bu evlilikten Nejat ve Şirin isminde iki çocuğu dünyaya geldi. Resim öğrenimini Paris’te Ranson Akademisi Stalbach Atölyesinde ve Türkiye’de iyi Sanatlar Akademisi Namık İsmail atölyesinde sürdürdü.

İkinci evliliğini 1934 yılında, Irak’ın Ankara temsilcisi ve Irak Kralı I. Faysal’ın kardeşi var olan buyruk Zeid ile yaptı; bu evlilikten “Raad” isminde tek erkek çocuğu dünyaya geldi. Diplomat var olan eşinin görevi hasebiyle Türkiye’den ayrılan sanatçı, resim kariyerini Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde sürdürdü. İlk kişisel sergisini 1944 seneninde İstanbul’da kendisinin evinde açtı. Bu evvel sergiyi Paris, Londra, New York, Brüksel benzeri şehirlerde açtığı yüzlerce sergi izledi.

1970 seneninde eşinin ölümünden ardindan 1976’da, erkek çocuğu Raad’ın yaşadığı Amman’a yerleşti. Bu Şehirde kendisinin isimiyle anılan tek zanaat enstitüsü kurdu[4]. nihayet döneminde portreler üzerinde yoğunlaştı. Eserlerini nihayet olarak 1988’de İstanbul’da, 1990’da Fransa ve Almanya’da sergiledi. 5 Eylül 1991’de hayatını kaybetti. Amman’da El Rağdan Sarayı Kraliyet Mezarlığı’na defnedildi.

BAŞLICA YAPITLARI

Towards a Storm
Amman Türk Sefiresinin Portresi
Soyut Kompozisyon
Cehennemim, (1950, İstanbul Modern)
Aliye Berger’in Portresi
Mevleviler
Kerbela
Yılanlı Kadın

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir