Hurdalıktan Aldıkları Aracı 10 Bin Lira Harcayıp Paletli Kar Aracına Dönüştürdüler

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, baz istasyonu teknikeri Mehmet ve Kerim Gözetleyen kardeşler, Yorucu kış şartlarında hemide kendisinin ihtiyaçları ayni vakitte da zorda var olan vatandaşların yardımına erişebilmek amaciyla hurdalıktan aldıkları paletli aracı tekrar çalışır vaziyete getirerek, paletli kar aracı yaptı.

10 BİN LİRAYA esya OLDU

Safranbolu Kirkille Mahallesi’nde yaşayan baz istasyonu teknikeri aynı zamanda Karabük Safranbolu oto ve doğa Sporları Arama Kurtarma takimi Derneği üyesi var olan Mehmet ve Kerim Gözetleyen kardeşler, Yorucu kış şartlarında ulaşımlarını sağlaması ayni vakitte da zorda var olan insanların yardımına erişebilmek amaciyla paletli kar aracı yapmaya karar verdi. Kardeşler, Ankara’da tek hurdalıktan aldıkları paletli aracı hanelerinin bahçesine getirerek, babalarının da desteğiyle hurda parçalarla üç ay süre gelen çalışma neticesi paletli kar aracı haline getirdi. Kardeşlere 10 bin liraya esya var olan paletli kar aracı, 6 kişi taşıma kapasiteli ve maksimum 50 kilometre hıza ulaşabilecek. Kardeşlerin dahada evvel tekrar hurda parçalardan yaptığı kar paletli kurtarma aracı ve iki adet kar motoru da hanelerinin önünde hazır bekliyor.

GÖREN “HAYIRDIR” DİYOR

Evli ve tek bebek babası Mehmet Gözetleyen (29), tek sonraki haftalarda aracın yapımını Tamamiyle bitireceklerini belirterek, “Motoru, şanzımanı, tekerlekleri yoktu, paletinde arızalar vardı. tekrar hurdalıktan motor, şanzıman bulduk. hepsini birleştirdik ve alana bunun benzeri tek şey çıktı. İnşallah dahada da profesyonelleştirip Karabük’ümüze iyi tek aracı kazandırmayı düşünüyoruz. dedi.

Evli ve tek bebek babası Kerim Gözetleyen (33) ise, “İlk bakışta tankı anımsattığı amaciyla görenler ‘hayırdır tank mı yapıyorsunuz’ diye soruyor. ‘Kar üzerinde devinim edecek şekilde paletli araç yapıyoruz’ diye açıklama ediyoruz. Üstünü kapatıp içinde ısıtıcı, kış şartlarına dayanıklı, izolasyonlu olacak tek şekilde donanımımı bitirmeyi düşünüyoruz.” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ BÜYÜK”

Paletli ambulanslar ve kar motorlarında var olan paletli yürüyüş takımının Türkiye’de üretilmediğine dikkat çeken Kerim Gözetleyen, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Sadece Amerika Birleşik Devletleri ve ani çok adet Avrupa ülkesi imal ediyor. Hedefimiz büyük, hedefimiz bunu yapmak. Bunu uygulamak basit benzeri görünse de maddenin sağlamlığı itibariyle belli tek süre mühendislik isteyen, çok çaba sarf etmek gerektiren tek şey. basit değil tabii. Bunu başarmayı istiyoruz. tecrübemiz gerekiyor. İnşallah elimizden de tutan olursa çalışmalarımızı ayni ritimde devam ettirmeyi düşünüyoruz.”

Kaynak: DHA

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir