ING Bank’ın aktif toplamı 68.4 milyar TL’ye yükseldi

Müşterilerine her zaman, her yerden, basit ve zahmetsiz hizmet sunabilmek hedefiyle etkinlik gösteren ING Bank, 2018 senesi konsolide finansal neticelerini açıkladı. Yapılan izaha göre bankanın, 2018 seneninde konsolide etkin toplamı 68.4 milyar TL, vergi öncesi kârı ise 1.5 milyar Lira olarak gerçekleşti. Konsolide özkaynakları 7.7 milyar TL’ye ulaşan bankanın, konsolide kapital yeterlilik oranı ise yüzde 21.11 oldu.

Bankanın özkaynak karlılığı yüzde 16 olarak gerçekleşirken geniş tabanlı ve minik tasarrufları kapsayan mevduat hacmi toplamı ise 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla 32.3 milyar Lira olarak gerçekleşti.

“2018 yılını başarılı tek performansla tamamladık”

ING Bank ülkemiz genel Müdürü Pınar Abay, hemide küresel ayni vakitte da mahalli bazda yaşanan dalgalanmalara karşın 2018 yılını başarılı tek performansla tamamladıklarını belirterek, “İş ortamının değişimine vaktinde ve doğru hazırlanabilme yetkinliğimiz ve iş süreçlerinde gerçekleştirdiğimiz başarılı uygulamalar, 2018 seneninde bankamızın rekabet üstünlüklerini güçlendiren faktörler oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’ye var olan inançlarıyla 2018’de ekonomiye destek vermeye ayni ritimde devam ettiklerini belirten Abay, müşterilere sundukları toplaminda krediler hacminin 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla 47.2 milyar Lira seviyesine ulaştığını kaydetti. Abay aynı zamanda, Temmuz 2018’de yüzde 113 oranında yenilenen sendikasyon kredisiyle takriben 625 milyon dolar meblağında fonlama sağlandığını, bu fonun da tekrar ülkemiz ekonomisine katkı çerçevesinde dış ticaret finansmanına aktarıldığını dile getirdi.

“Dijital kanalları kullanan müşteriler içinde ING Mobil’i seçenek edenlerin hissesi yüzde 95”

Yeni kuşak bankacılığın gereği olarak dijitalleşme yolunda adım atmaya ayni ritimde devam ettiklerini ifade eden Abay, “Geçen sene inovatif mahsul ve hizmetlerimizi yasama geçirmeye ayni ritimde devam ettik. tek istikametten yenilikçi kanallara odaklanmayı sürdürürken, tek istikametten da tertemiz kuşak bankacılık vizyonumuzu şubelerimize taşıdık. Bu kapsamda şubelerimizi tekrar tasarlıyor, dijital bankacılığın her manada işleyişe dâhil edildiği alıcı odaklı tek tasarım ve kurguya sahip ortamlar haline getiriyoruz” dedi. tertemiz şube konseptinin de desteklediği dijitalleşme yatırımlarının müşterilerde karşılık da bulduğunu memnuniyetle gördüklerini aktaran Abay, Aralık sonu itibarıyla dijital kanalları kullanan toplaminda etkin müşteriler içindeki mobil bankacılık alıcı payının yüzde 95’e ulaştığını söyledi. Abay, mevzubahis dönemde bütün kredilerin adet bazında yüzde 87’sini, hacim bazında ise yüzde 67’sini şube dışı kanallardan kullandırdıklarını ifade etti.

2018’de geliştirdikleri suni zeka ve doğal dil işleme teknolojisi destekli chatbotları INGo’yu da yasama geçirdiklerini kaydeden Abay, “2018’de hizmet vermeye başlayan INGo ile kullanıcılarımızın bankacılıkla alakalı bütün suallerini yazışarak çözümleyebilmesi hedeflendi. 2018 içinde INGo ile 478 bin tekil konuşma gerçekleştirildi” diye konuştu.

“Yenilikçi nazar açımızla, ING Bank KOBİ Bankacılığı’nda da başarılı tek sene geçirdik ve KOBİ’lerin sürdürülebilirliği ile rekabetçiliği noktasında çözüm ortakları olarak yanlarında olmayı sürdürdük” şeklinde konuşan Abay, KOBİ’lere baz alinarak mahsul ve hizmetlerde robot teknolojilerinin de dahil olduğu tertemiz kuşak teknolojilerin kullanımıyla harekât asamalarini hatasız, hızlı ve çok verimle sonuçlandırdıklarının altını çizdi.

Abay, şöyle ayni ritimde devam etti: “POS’un tek ücreti olmasını istek eden işyerlerine baz alinarak tek ücret POS’u yasama geçirdik. Ayrı olarak ING KOBİ Hızlı Kredi sektöre tertemiz tek nefes getirdik. Böylece, esnaf ve işletme sahiplerini evrak toplama ve bankaya gitme zahmetinden kurtararak gereksinim duydukları para desteğe cepten veyahut web’den kolayca başvurmalarını sağladık. 2018 seneninde ele geçirdiğimiz başarılar amaciyla bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 2019’un da başarılarımızı artırarak sürdüreceğimiz tek sene olacağına inanıyorum.”

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir