İran Dışişleri Bakanı Zarif: ABD ya da Suudi Arabistan saldırırsa topyekün savaş çıkar

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ veyahut Suudi Arabistan‘ın ülkelerine karşı girişeceği tek saldırının “topyekün tek savaş” başlatacağını söyleyerek, “Gözümüzü kırpmadan topraklarımızı savunuruz” dedi.

Cevad Zarif, CNN muhabirinin “ABD veyahut Suudi Arabistan’ın İran topraklarına saldırısının neticeleri ne olur?” sualine şu yanıtı verdi:

“ÇOK BÜYÜK KAYIPLAR VERİLİR”

“Topyekün tek savaş. Ülkemizi müdafaa ile alakalı çok ağırbaşlı tek İzah yapıyorum. harp istemiyoruz. tek askeri çatışmaya girmek istemiyoruz. tek yalana, tek aldatmacaya dayanarak askeri çatışmaya girilmesi çok korkunç tek şey. Çok hatri sayilir büyüklükte kayıplar verilir. Ama gözümüzü kırpmadan ülkemizi savunuruz.”

SUUDİ yakit TESİSLERİNİ İRAN’IN VURDUĞU İDDİALARINA YALANLAMA

Hafta nihayetinde Suudi Arabistan’daki yakit tesislerine drone’lar ve seyretme (kruz) füzeleriyle düzen eden saldırıların arkasında İran’ın olduğu iddialarını tek sefer dahada reddeden Zarif şöyle ayni ritimde devam etti:

“Suudi Arabistan’a saldırının İran topraklarından düzenlendiğini nereden uyduruyorlar? Saldırının sorumluluğunu Yemenliler üstlendi. Bununla alakalı İzah yaptılar. Suudi Arabistan’ın dezenformasyonuna cevap verdiler ve yasal müdafaa amaciyla bu saldırıyı düzenlediklerini duyurdular.”

“SAVAŞ KIŞKIRTICILIĞI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

“Şimdi tek şeyler yapabilmek amaciyla sorumluluğu İran’a yüklemeye çalışıyorlar. o nedenle bunun harp kışkırtıcılığı olduğunu söylüyorum. kendisinin çıkarları amaciyla yalanlama eder uyduruyorlar. Ama bu onların kendisinin çıkarlarına da hizmet etmiyor.”

‘Öyleyse Suudi Arabistan’ın bu savaşı çoktan kazanmış olması gerekirdi’

Mülakatta CNN Muhabiri Zarif’e şöyle sordu:

“Bunlar yıllardır kuşatma altında var olan isyancılar. Yiyecek, ilaç bulmakta zorlanıyorlar. Dünyanın, bu isyancıların drone’lar ve cruise füzeleriyle, bunun benzeri tek teknoloji kullanarak, on milyarlarca dolarlık sema müdafaa sistemlerini aşarak Suudi Arabistan’ın yüzlerce kilometre içlerinde, 19 ayrı hedefe hücum düzenlediğine nasıl inanmasını bekliyorsunuz?” diye sordu.

Zarif bu suale da “Hesabınızı bunun için göre yaparsanız, Suudi Arabistan’ın kuşatma altındaki bu insanlara karşı savaşı çoktan kazanmış olması gerekirdi. Ama 4,5 senedir bunu yapamadılar” diye cevap verdi.

BBC

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir