İstanbul’da son 5 yılın turizm rekoru!

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, şehrin 2019 Turizm Raporu’nun açıklama ettiği ve turizmde nihayet 5 sene rekor ecnebi gezgin sayısına ulaşıldığı belirtildi.  Açıklamada, “Tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle dünyanın turizm başkentlerinden var olan İstanbul, bu sene evvel beş ayında 5.5 milyon ecnebi gezgin ağırlayarak nihayet beş sene maksimum rekorunu kırdı. ecnebi gezgin sayısı tek evvelki seneye göre yüzde 11 arttı. İstanbul, turizmde 2019 seneninde 15 milyon ecnebi gezgin hedefine hız kesmeden ilerliyor.” denildi.

“EN çok ZİYARETÇİ ALMANYA’DAN”

Raporla alakalı verileri paylaşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “2019’un evvel 5 ayında takriben 5.5 milyon ecnebi gezgin ağırladık. ecnebi gezgin sayısında geçen seneye oranla yüzde 11’lik tek artış yakaladık. En çok ziyaretçi Almanya’dan. Almanya’yı, İran ve Rusya takip ediyor. 15 milyon nüfusumuz var. 15 milyon ecnebi gezgin ağırlamayı arzu ediyoruz. İstanbul yabancı ecnebi gezgin sayısı itibariyle şu anda Avrupa’da üçüncü, yeryüzünde evvel 10’da.” ifadesini kullandı.  İstanbul’un ani çok saatlik uçuşla dünyanın yarısına ulaşma yeteneği olduğunu aktaran Yerlikaya, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Otellerimiz, yatak kapasitemiz, konaklama, servis ve hizmet kalitemizle yeryüzünde tek numarayız. Ücret politikalarımız çok rekabetçi. bütün bunlar, İstanbul’umuzu bütün turizm çeşitlerinde eşsiz haline getirmektedir. Hedefimiz, bütün turizm başlıklarında ve ziyaretçi sayısında evvel 3’tür. Başaracağız inşallah.”

Türkiye’yi ziyaret eden her 100 kişiden 42’sinin İstanbul’a geldiğini anımsadan Yerlikaya, kent turizmine baz alinarak amaçlari gerçekleştirmek amaciyla şehrin bütün paydaşlarıyla çalıştıklarına değindi.  Raporda, 2019’un Ocak-Mayıs aylarında İstanbul’a 394 bin 925’i Almanya, 337 bin 428’i İran ve 290 bin 985’i Rusya’dan olmak üzere 5 milyon 415 bin 906 kişinin geldiği yer aldı.  mevzubahis üç ülkeyi Irak, Fransa, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Çin milletçe Cumhuriyeti, Ukrayna ve Suudi Arabistan takip etti.

AA

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir