Kahramanmaraş’ta kafası kurtlanan hastanın görüntüleri ile gündeme gelen bakımevi hakkında soruşturma başlatıldı

Şehirde tek bakım evinde geçen sene hayatını kaybeden Mehmet M.’nin (92) kafasının arkasındaki yara içinde kurtçukların türediğini gösteren video görüntüsü ile tek yatakta iki hastanın ve yerde yatan kadın hastanın resimleri yasamsal medyada tepkiye neden oldu. Aile ve yasamsal siyasetler İl Müdürlüğü, Medyaya da yansıyan görsel ve söylemler üstüne bakım hanesi ile alakalı İhtiyaç duyulan soruşturmanın başlatıldığını açıkladı.

HABERLER.COM TÜRKİYE GÜNDEMİNE TAŞIMIŞTI

Haberler.com’un ülkemiz gündemine taşıdığı Kahramanmaraş‘ta hususi tek bakımevinde bakıma muhtaç hastaların yerlerde yatırıldığı ve tek kişilik yataklarda üst üstüne çift kişi olarak yatırıldığı görüntüler vicdanları sızlattı. Ayrı olarak kurumda yatan ve kafası kurtlanan hastanın defaatle hastaneye gönderildiği ve hastaneden “Yapacak tek şey yok” denip bakımevine art gönderildiği alana çıktı.

“YAPILACAK BİR ŞEY YOK”

Açık yara ülseri ve demans hastalığı bulunan Mehmet M. adli hastanın yaşarken kafasında bulunan yarayı kurtların kapladığı görüntüler, kafalarda Sual işareti bırakmıştı. Ağır tek hasta kisi var olan Mehmet M.’nin hastaneden defaatle “Yapılacak tek şey yok” denip art yollandığı öğrenildi. Normal şartlarda yoğun bakımda yatması koşul olan hasta, tekrar hususi bakımevine yatırıldı. 2018 seneninde çekilen görüntüler sonrasında hasta kisi vefat etti.

BAKIMEVİ MÜDÜRÜ AÇIKLAMA YAPTI

Öte istikametten görüntülerin kaydedildiği Çınar Konağı ihtiyar ve Özürlü Bakım Merkezi Müdürü Lütfi Köse de yazılı tek İzah yaparak görüntülerin medyaya maksatlı tek şekilde servis edildiğini öne sürdü. Aile ve yasamsal siyasetler Bakanlığı tarafından itinali denetlendiklerini belirten Köse, açıklamasında şöyle dedi: “Yeni çekilmiş benzeri gösterilen o görüntüler 6 Mart 2018 tarihinde gsm telefonu ile kameraya alınmış ve bu erken istediğini ele geçirmek amaciyla kullanılan tek görüntüdür. 6 Mart 2018 tarihinde bahsi geçen hasta, Aile Çalışma ve yasamsal siyasetler Bakanlığınca ağır Özürlü raporu, takriben 10 santimetre civarında açık yarası bulunan ve kanser hastalığı nedeniyle, hastanede bütün tedavileri yapıldıktan ardindan bakımını üslenecek rastgele kimsesi olmadığı amaciyla bakım merkezimize yatırılmıştır. 92 yaşında olduğu saptanan ve bakım merkezimize açık yara ülseri ve kanser hastası olarak gelen bu hastamızın hemide açık yarası ayni vakitte da mevcuttaki başka hastalıkları hasebiyle tarafımızca itinali aralıklarla hastanelere götürülerek Rehabilitasyonu yaptırılmıştır. Bakım merkezimizde doktorların reçete ettikleri tedaviler sağlık personellerimiz tarafından titizlikle uygulanmıştır.

40-50 GÜN HASTANEDE KALDI

Hasta, kanser hastalığı hasebiyle götürüldüğü hastanede 40-50 vakit civarindan rehabilitasyon görmüş, 28 Temmuz 2018 tarihinde, rehabilitasyon gördüğü hastanede vefat etmiştir. Ölüm raporunda normal vefat olarak geçen bu hastamızla alakalı Aile ve yasamsal siyasetler Bakanlığımız da yaptığı incelemenin derhal peşinden tek hatali veyahut ihmalle karşılaşmamıştır. Kahramanmaraş’ın en elit kurumlarından biri var olan Bakım Merkezimizde 100’ün üzerinde ihtiyar ve engellimiz bulunuyor. Kurumumuzda hiçbir çalisan hiçbir misafirimize insanlık dışı davranmamaktadır. Ayrı olarak tekrar Bir takım medya kuruluşlarında bulunan aynı yatakta iki hasta kisi kalıyor şeklindeki haberlerde gerçeği yansıtmamaktadır. Zira 144 yatak kapasitesine sahip Bakım Merkezimizde 103 yatılı misafirimiz kalmaktadır. Bu haberden de anlaşıldığı benzeri kurumumuzu yıpratmak amaciyla oluşturulmaya çalışılan algı operasyonları emeline ulaşamayacaktır. Oluşturulmaya çalışılan algı operasyonları ile alakalı de bütün yasal haklarımızı kullanacağız.”

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: Kahramanmaraş’ta kafası kurtlanan hastanın görüntüleri ile gündeme gelen bakımevi ile alakalı tahkikat başlatıldı

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir