KKTC’den kritik karar! Havalimanı İHA ve SİHA’lara merkez olacak

KKTC’de bu erken tek araya toplanan Bakanlar Kurulu, doğu Akdeniz’de görevli var olan İHA ve SİHA’ların Geçitkale Havaalanı’nda konuşlandırılması kararını aldı. alinan bilgilere göre İHA ve SİHA’lar pazartesinden bu yana Geçitkale Havaalanı’ndan uçmaya başlayacak. İHA ve SİHA’lar doğu Akdeniz’de görevli var olan sondaj ve harp gemilerine eşlik ediyor.

DHA

ANKARA’DAN EKİP GELDİ

İHA ve SİHA’ların KKTC’de konuşlanması amaciyla uzunca müddettir çalışmalar ayni ritimde devam ediyordu. Bu amaçla Ankara’dan şuurlu tek ekip KKTC’ye geldi. Geçitkale’de incelemeler yapan şuurlu ekibin, müspet görüş bildirdiği belirtildi. Geçitkale Havaalanı, NATO standartlarında inşa edilmişti. Diplomatik kaynaklardan alinan bilgiye göre, uzunca müddettir kapalı olarak tutulan Geçitkale Hava meydanı konusunda, Ankara ile KKTC idaresi arasında müzakereler yapıldı.

Ankara, havaalanının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kullanımına verilmesi isteğinde bulundu. TSK, havaalanının doğu Akdeniz’de görevli var olan İnsansız sema Araçları (İHA) ile Silahlı İnsansız sema Araçları (SİHA) merkezi yapılması istikametinde tek görüş sundu.

Geçitkale Havaalanı’nda, harp uçaklarının sığacağı hatri sayilir büyüklükte beton hangarlar bulunuyor. Bunun yanında, pist de harp uçaklarının kolayca kalkış ve iniş yapacağı şekilde inşa edildi. DHA

Ankara bakanlar heyeti şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti NATO TSK Türk Silahlı Kuvvetleri
nihayet güncelleme: 00:27 14.12.2019

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir