Muz Kabuğundan Enerji Üretti, Yılın Kadını Oldu

Türkiye’nin nihayet dönemlerde yenilenebilir enerji ile alakalı attığı adımlar, ülkemizde bu alandaki girişimlerin de önünü açıyor. Enerji Ekonomisi Derneği bu sene birincisini düzen ettiği 8 Mart Enerjik Kadınlar Ödülünü, muz kabuğundan enerji üretmeyi muvaffak olan ve Türkiye’de çevre biyoteknolojisi alanında çok kıymetli tek örneği yasama geçiren Kardelen Afrodit Adsal’ın kazandığını duyurdu.

Kadınların bilimden sanata, spordan kültüre ve hayatın derhal bütün alanlarında çok faal roller üstlendiği Türkiye’de, nihayet senelerde atılan ‘yenilenebilir enerji’ adımları bu alanda çok kıymetli işlere imzasini atan isimlerin de önünü açtı. Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu “8 Mart Enerjik Kadınlar Ödülünü” bu sene evvel kez vereceklerini belirterek, tek sonraki senelerde da sektöre damga vuran kadınların dernek tarafından ödüllendirileceğini duyurdu.

6 BİN İŞ FİKRİ İÇERİSİNDE İLK 400’E GİRDİ

“Ödülümüz enerji sektöründe paydaş olarak görev yapmakta var olan ve sektöre faik hizmet ve katkı veren kadınları teşvik ve onore etmek, başka kadınlara da misal olmasını sağlayarak enerji sektöründe kadınların rolünü geliştirmek emelini taşıyor” diyen Kumbaroğlu, şunları söyledi:

“Derneğimiz, 2018 yılını kapsayan değerlendirmesi kapsamında ödülün Kardelen Afrodit Adsal’a verilmesini kararlaştırdı. Adsal, 2017 yılının nihayetinde ‘Biyogaz Üretiminde Muz Bitkisinin Potansiyelinin Araştırılması’ isimli; seraların enerjisinin kendisinin atıklarından üretilmesine odaklanan ARGE projesiyle 6 bin iş fikri içinde evvel 400’e girerek TÜBİTAK’tan Tekno kapital Desteği almaya dogruluk kazandı. 2018 seneninde şirketini kurdu, TÜBİTAK’tan aldığı destekle ARGE çalışmasının evvel mertebesini geçtiğimiz günlerde tamamladı. Kendisine hayırlı olsun diyor, aldığı ödülün bu alanda hemide misal olmasını ayni vakitte da çok iyi işlerin önünü açmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle Türkiye’deki bütün kadınlarımızın 8 Mart hayat Emekçi Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimizle kutluyoruz.”

Kardelen Afrodit Adsal

TÜRKİYE’NİN MUZ İHTİYACINI YERLİ ÜRETİMLE GİDERMEYİ AMAÇLIYOR

Kardelen Afrodit Adsal’ın yasama geçirdiği projenin amacı, Türkiye’de örtü altı imalat yapan üreticilerin seralarda özellikle kış aylarında yaşadıkları ısıtma sorununa ahenk gösteren ücret ve çevreci tek çözüm bulmak. Proje bitki başına düşen muz imalat verimini arttırarak, toplaminda ekili alanı büyütmeden Türkiye’nin muz ihtiyacını türk mali üretimle gidermeyi amaçlıyor.

Türkiye’de muz tüketimi vasati senelik 600 bin ton ve bu ihtiyacın yarısı türk mali üretimle karşılanıyor. ama seralarda özellikle kış aylarında muz gelişimi amaciyla gereksinim duyulan 27 C derecelik sıcaklığa ulaşılamıyor, bu mesele hemide verimi düşürüyor ayni vakitte da muz boylarının kısa olmasına neden oluyordu.

ÜLKEMİZİ ÖNCÜ BİR KONUMA GETİRECEK

Adsal’ın projesi, vaziyeti hazırda hiçbir kullanımı olmayan muz hasat atıklarının çürütülerek enerji üretiminde kullanılmasını ve bu şekilde vasati sera sıcaklığını ekstra tek enerji kaynağına bağlı olmadan imalat sıcaklığına yakın tek değere çekmeyi hedefliyor.

Proje, üreticilerin kendisinin atıklarını enerji ve gübre ihtiyaçlarını gidermek amaciyla kullanacakları ve sıfır atık prensibini benimsemiş olacakları tek ortamı da sağlıyor. Dünya’da mevzu ile alakalı çalışmalar bulunmaktadır ama ticari kullanım emeliyle yapılan tek uygulama Daha yok. bu yüzden yüzde surat türk mali ve ulusal olarak bu projenin geliştirilmesi ülkemizi lider tek konuma getirecek. (Yeni Şafak)

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir