Ödülü almak için Kıbrıs Rum Kesimi’ne giden dünya birincisi Türk öğrenci, sınırdan içeri alınmadı

şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Bülent Ecevit Anadolu Lisesinde okuyan 15 yaşında olan Berilsu Meral, beynelmilel genel Ortaöğretim Eğitim Sertifikası (IGCSE) programının Türkçe kategorisinde hayat birincisi oldu. IGCSE tarafından mükafat merasiminin 12 Aralık saat 19.30’da Güney Kıbrıs‘ın Larnaka şehrinde yapılacağının duyurulmasının derhal peşinden Berilsu Meral’e cenup Kıbrıs Rum idaresi tarafından ödülünü alabileceği istikametinde davetiye geldi. mevzu hakkinda bilgilendirilen KKTC Dışişleri Bakanlığı, Berilsu’nun Türkiye asıllı olması hasebiyle Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla Rum idaresi ile temas kurarak mektep müdürü ile birlikte geçiş isteginde bulundu. cenup Kıbrıs Rum idaresi de Bir takım prosedürler doğrultusunda geçiş desturu verilebileceği istikametinde yeşil ziya yaktı.

SINIRDAN İÇERİ ALMADILAR

Lise öğrencisi Berilsu Meral, Dışişleri Bakanlığından görevliler ve öğretmenleriyle birlikte ödülünü almak amaciyla Bir gün evvel akşam 18.30 sıralarında Metehan sınır Kapısı’na geldi. Meral ve öğretmenleri sınırdan geçeceği sırada BM’den, Rumların geçişe destur vermediği ile alakalı ikaz yapıldı. Lise öğrencisi Meral ve öğretmenleri sürpriz karar üstüne armağanı alamadan Rum sınır kapısından dönmek zorunda kaldı.

KKTC’DEN KINAMA

KKTC, Berilsu Meral’in geçişinin ülkemiz asıllı olduğu amaciyla engellenmesinin utanç veren olduğunu belirtti. KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Berilsu Meral’in ülkemiz kökenli olduğu amaciyla engellendiğine işaret ederek, “Bir çocuğun evvel umutlandırılıp ardindan hevesini kursağında bırakan bu yaklaşım, bu yüzyılda en hafif ifadeyle ayıptır ve insan hakkı ihlalidir, beşeri olmaktan çok uzaktır. minik tek çocuğa yapılan bu ayıbı kınıyorum” ifadelerini kullandı. Özersay, “15 yaşında olan tek çocuğumuz ödülünü almak üzere cenup Kıbrıs’ta merasime çağrı ediliyor ama nihayet gün, son dakika Kıbrıs Rum idaresi çocuğun güneye geçişine kökeni hasebiyle destur vermiyor. 15 gündür BM kanalıyla diyalog seklinde girişim yapmamıza ve öğrencimizin geçişi karşılığında bizim de istek edilen Bir takım konularda kolaylık sağlama istikametinde taahhüt vermiş olmamıza rağmen, Rum idaresi Ne yazık ki mükafat merasimine dakikalar kala çocuğumuzun Metehan’dan geçişine müsaade etmeyerek tertemiz tek ayıba dahada imzasini atmıştır” dedi.

“HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM”

cenup Kıbrıs’a geçiş desturu verilmeyen lise öğrencisi Berilsu Meral, “Sınırda tabiki düş kırıklığına uğradım. Zira orada öğretmenlerimle birlikteydim ve başka arkadaşlarımla birlikte alacağım armağanı günlerdir bekliyordum. Ama Ne yazık ki nihayet dakika şeyiyle alamadım” ifadelerini kullandı.

“TAM GEÇİŞ SAATİMİZDE GEÇEMEZSİN DEDİLER”

Bülent Ecevit Anadolu Lisesi mektep Müdürü Sibel Karakaya da, “Ödül merasimine ne yazık ki gidemedik. Rumların engeline takıldık” dedi. Karakaya, “Başarı alkışlanmalı ve Hem de ayakta alkışlanmalı. Bu muvaffakiyet beynelmilel tek muvaffakiyet Başka bir deyişle hayat birincileri arasında olmak. hayat diyoruz Başka bir deyişle globalleşen dünyamızda bu yabancı beynelmilel sınavlarda girip de bunun benzeri tek muvaffakiyet göstermesi tek Türkün, çok çok önemlidir. elbette Berilsu başka hayat birincileri arasında olacağı amaciyla çok heyecanlıydı, bu heyecanını biz de paylaşmak istedik. Tam geçiş saatimiz de bize cenup Kıbrıs’tan cevap geldi geçemezsiniz şeklinde ve bu bizi çok üzdü. Hoş olmadı Başka bir deyişle tek öğrencinin orada müdürü ile veyahut öğretmenleri ile gidip armağanı almasının ne mahzuru olabilirdi? Biz dolaysiz çıkıp gitmedik, hususi destur istedik, amacımızı belli ettik, gelen davetiyeyi sunduk” diyerek Rum yönetiminin verdiği kararı kınadığını ifade etti.

Kaynak: İHA

Haber Videosu

: Ödülü almak amaciyla Kıbrıs Rum Kesimi’ne giden hayat birincisi Türk öğrenci, sınırdan içeri alınmadı

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir