Sahte banka reklamına tıkladı, 20 bin TL dolandırıldı

Mersin‘de internette gördüğü sahte banka reklamına tıklayan tek kişi, iki bin 670 dolar (Yaklaşık 15 bin TL) ile 5 bin Lira dolandırıldı. Polisin titiz çalışması neticeninde ‘phishing’ denilen metodu kullanarak vatandaşın banka hesabını ele geçiren 5 şahıs, gözaltına alındı. Paraları çekme anları güvenlik kameraları tarafından da saniye saniye görüntülenen şahıslar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

alinan bilgiye göre, Mersin’de yaşayan H.Ş, bankadan gsm telefonuna gönderilen mesajda, bilgisi dışında hesabında bulunan iki bin 760 dolar ile 5 bin Lira gereksinim kredisi çekildiğini öğrenince polise başvurdu. Polisteki ifadesinde, internette dolaşırken bankanın reklamını gördüğünü söyleyen H.Ş, “Daha ardindan şifremle girmek istedim, verileri girdikten ardindan ani sayfa kapandı, ardindan hesabımdaki iki bin 760 dolar ile 5 bin Lira gereksinim kredisi çekildiği öğrendim. Banka bilgilerimin başkalarının eline geçtiğini anladım” dedi.

SAHTE BANKA REKLAMINA TIKLADI, HESABINDAKİ kazanç ÇEKİLDİ

Şikayet üstüne harekete geçen Mersin İl güvenlik Müdürlüğü Siber Suçlarla ugras Şube Müdürlüğü ekipleri, H.Ş’nin banka bilgilerinin ‘phishing’ yoluyla ele geçirilerek hesabından iki bin 760 dolar ile 5 bin Lira kredi çekildiğini, paranın tek bölümünün İstanbul, tek bölümünün ise Mersin’deki ATM’lerden para çekildiğini, var olan paranın ise çeşitli iş yerlerinden harcandığını belirledi. Yapılan fiziki takip ve güvenlik kameralarının incelenmesinin derhal peşinden şahısları tespit eden ekipler, şüphelileri gözaltına almak amaciyla eş zamanlı harekât gerçekleştirdi.

5 KİŞİ TUTUKLANDI

Yapılan operasyonda E.E, A.K, A.Y, H.D. ve R.A. gözaltına alındı. Şahısların H.Ş’nin banka hesabını ele geçirdikten ardindan paraları, 3’üncü şahısların hesaplarına havale ederek ATM’lerden banka kartı ve iş yerlerine ait pos cihazıyla çektiği de tespit edildi. Emniyetteki ifadelerinin derhal peşinden adliyeye derhal sevk edilen 5 şahıs, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Kaynak: İHA

VİDEO: sahte banka reklamına tıkladı, 20 bin Lira dolandırıldı

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir