Salda Gölü’nü günlük 30 bin kişi ziyaret ediyor

Burdur‘da Maldivler’e benzetilen turkuaz rengarenk suyu ve bembeyaz kumsalıyla hatri sayilir büyüklükte ün yapan Salda Gölü‘ne yaz aylarıyla birlikte ziyaretçi akını yaşanıyor. özellikle hafta sonları türk mali ve yabancı ziyaretçi sayısı hergün 30 bine ulaşıyor.
Yeşilova ilçesindeki, turkuaz rengarenk suyu ve bembeyaz kumsallara sahip Salda Gölü, yaz aylarıyla birlikte özellikle Antalya’da tatilini geçiren yabancı turistlerin hatri sayilir büyüklükte alakasını çekiyor. Havanın ısınmasıyla birlikte Salda Gölü’nde, Yeşilova Belediyesi milletçe Plajı ile Salda köyüne bağlı ‘Saldivler’ olarak adlandırılan ak kumsala sahip iki plaj, ziyaretçi akınına uğruyor.

‘BAZI GÜNLER 30 BİN KİŞİ GELİYOR’

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, nihayet senelerde ün yapan Salda Gölü’nde bu sene da hareketliliğin çok yoğun olduğunu söyledi. reis Şenel, “Salda amaciyla ilçeye gelen ziyaretçi sayısını saymak mümkün değil. milletçe plajı ve Saldivler plajındaki otoparklara ücretli giriş yapan araç sayısına bakıldığında, geçen sektör bugünü üç bin, belediye plaj otoparkına ise 1580 araç girmiş. Ayrı olarak biz Yeşilova plakalı araçlardan ücret almıyoruz, bunlar da düşünüldüğünde iki bin araç girişi var. Her araç amaciyla asgari 2’şer kişi desek hergün 10 bin kişi. Bir takım günler ise bu rakam 20-30 bini bulabiliyor” dedi.

‘İLÇE NÜFUSU 7-8 KATINA ÇIKIYOR’

Yeşilova kaza nüfusunun 5 bin 500 iken yaz aylarında 7-8 katına çıktığını kaydeden Şenel, “Personel ve bütçemiz 5 bin 500 nüfusa göre. Bu sene Burdur’da bütün ilçelere İŞKUR tarafından çalisan desteği sağlanırken, hergün 20-30 bin ziyaretçinin geldiği Yeşilova amaciyla belediyeye bu destek verilmedi. Burdur’da bu desteği alamayan tek belediye Yeşilova. Dolayısıyla belediye bütçemiz imkanlarına göre 5 bin 500 nüfusa göre işçi kadromuz var. Personelimiz cansiperane çalışmasına karşın ne bütçe, ne kadro olarak gelen turiste yetişemiyoruz. Burada ne civarindan iyi hizmet verilirse, ziyaretçi öylesine hoşnut ayrılır ve Burdur’un, Yeşilova’nın tanıtımı amaciyla de çok önemli” diye konuştu.

“2,3 MİLYONUN YÜZDE 65’İ SALDA’YA GELMİŞ”

İl Koordinasyon heyeti toplantısında açıklanan bilgilere göre geçen sene Burdur’u ziyaret eden türk mali ve yabancı ecnebi gezgin sayısının iki milyon 300 bin kişi olduğunu belirten Şenel, “Burdur’u ziyaret eden iki milyon 300 bin kişinin yüzde 65’i Yeşilova ve Salda Gölü’ne gelmiş. Başka bir deyişle toplaminda ziyaretçinin tek başına 1,5 milyona yakınını Yeşilova ağırlamış. Belediye olarak bütün ziyaretçilerimizi 24 saat görev yaparak hoşnut etmeye çalışıyoruz. Her geçen sene tanınırlığı arttıkça ziyaretçi de artıyor. elbet ki artmasından dahada mühim var olan hoşnut ayrılması. Saldivler’de jandarmamız, milletçe Plajı’nda ise zabita ve bekçilerimiz layıkıyla görevini yapıyor ve hiçbir mesele yaşanmadı. Giriş ve çıkışlar çok düzenli” dedi.

NİKAHLAR GÖL KENARINDA

Yeşilova’da nihayet senelerde mor görselliğiyle resim tutkunlarının hatri sayilir büyüklükte alakasını çektiğini, lavanta bahçelerinin de öne çıkmaya başladığını belirten reis Şenel, kışın da kayak merkeziyle bölge turizmini geliştirmeye çalıştıklarını, ama hükümet desteğinin de mühim olduğunu dile getirdi. Şenel, Salda Gölü’nün hemide Türkiye’nin Bir hayli ilindeki, ayni vakitte da Yeşilova’daki bütün eslerin gelin-damat resim stüdyosuna dönüştüğünü de söyledi. Şenel, “Belediye olarak bütün nikahları göl kenarında kıyıyoruz. Türkiye’nin her yerinden gelin ve damatlar, resim çekimi amaciyla geliyor” diye konuştu.

“BELEDİYE OLARAK SAF DIŞI KALDIK”

İlçe merkeziyle bütün köyler dahil göl çevresinin tamamıyla Özel Çevre savunma (ÖÇK) alanı duyuru edildiğini, millet Bahçesi ile doğa Parkı projeleri olduğunu belirten Şenel, “ÖÇK hasebiyle kaza merkezinde belediye olarak biz de dahil, kimse tek bir çivi çakamıyoruz, izin veremiyoruz. Bunun belli tek süre rahatlatılması gerekiyor. millet Bahçesi ve doğa Parkı projeleri kapsamında ise tek veyahut iki katlı 50-100 metreye civarindan yapılaşma desturu veriliyor. Bu konuların tamamında belediye olarak saf dışı kaldık. İtirazlarımızı yaptık. Bizim tek vakit evvel burayı savunmamız lazım, göl çevreninde yapılaşma olmamalı. Buranın asıl sahibi belediye, Ankara’dan bakanlıktan gelip burayı elimizden alıyorlar, milletçe da bunun için tepkili” dedi.

GELİN-DAMAT ÇEKİM STÜDYOSU GİBİ

Sahilleri ziyaretçilerle dolan gölde belediye, milletçe plajında bungalov hanelerle yatılı hizmet verebiliyor. Plajın Saldivler bölümü ise kazıklar çakılarak araç girişine kapatıldı ve otopark alanına giriş yapan bütün araçlardan ücret alınıyor. Gelin-damat çekim stüdyosuna dönen göl kenarında Almanya’dan dahi resim çekimi amaciyla gelenler var. İstanbul’dan sırt çantalarıyla tatil amaciyla Salda’yı seçen Şeyda Samsunlu ve Tamer Köprülü çifti, göl kenarında kurdukları çadırda tek hergün tatil sonrası lavanta bahçelerine geçti. Salda’ya evvel kez geldiklerini laf eden çift, “İnternette gördük. Baktık ki çok güzel, Zati kum inanılmaz bembeyaz. Gelirken mavilik tam görünmüyor, ama yaklaşınca gördükten ardindan sırt çantalarıyla koşmaya başladık. Çadır kurduk. doğa parklarına bakacağız ve döneceğiz” dedi.

Kaynak: DHA

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir