Shostak: Dünya dışı varlıklar kanıtlanacak

Dünya Dışı Akıllı hayat Araştırması Enstitüsü’nde çalışan gökbilimci Seth Shostak, Samanyolu’ndaki 100 milyar gezegenin çoğunda potansiyel olarak hayat olduğunu söyledi.

VAR MISINIZ KAHVESİNE?

Dünya dışı akıllı varlıkların 20 sene içinde bulunacağını müdafaa eden Shostak, tek sonraki 20 sene içinde kanıtlanacağına değin herkesle ‘bir fincan kahvesine’ iddiaya girebileceğini söyledi.

Son 20 senede evreni kavrayışımızın kayda kıymet tek biçimde arttığını belirten Shostak, şuan hayat dışı varlıklara ev sahipliği yapabilecek kaç adet seyyare olduğunun bilindiğini ifade etti.

100 MİLYAR GEZEGENİN ÇOĞUNDA YAŞAM VAR

Newsweek’in aktardığına göre Samanyolu’nda takriben 100 milyon yıldız ve 100 milyar seyyare bulunurken, bunların çoğunun ‘potansiyel olarak yaşanabilir’ olduğu belirtildi.
Shostak: hayat dışı varlıklar kanıtlanacak

Shostak, hayat dışı hayatın varlığıyla alakalı var anlayışımız ile alakalı çok az şey söyleyebileceğini çünkü bunun Daha bulunmadığını vurgularken, sade hayat dışı hayat formlarının yakın gelecekte bulunabileceğini dile getirdi.

“DAHA FAZLASINI BULABİLİRİZ”

Shostak, “Küvetinizin köşesinde var olan türden mikrobik hayat bulabiliriz. Yakında dahada fazlasını bulabiliriz. Ama benim düsünceme göre bunu görecek civarindan yaşayacağız.” dedi.

Shostak: hayat dışı varlıklar kanıtlanacak

Öte istikametten Shostak, hayat dışı akıllı varlıklarla iletişime geçme ihtimalimizin düşük olduğunu belirtti:

“500 ziya senesi uzaktalarsa, 500 sene eskiye dayanan tek ikaz duyacaksınız. Ve eğer ‘Merhaba biz Dünyalı’yız, nasılsınız?’ diye art cevap yollarsanız, onlardan tekrar tek cevap almanız 1000 sene sürecek. doğal cevap alırsanız. Ama en azından orada olduklarını bilirsiniz”

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir