Son dakika… Çavuşoğlu’ndan vize açıklaması: Putin imzaladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la Türkiye-Rusya Federasyonu müsterek Stratejik Planlama Grubu Toplantısı’nda tek araya geldi.

Ortak medya toplantısında konuşan Çavuşoğlu’nun öne çıkan ifadeleri şöyle:

– Rusya ile ikili ilişkilerimizin her geçen vakit gelişmesinden mutluyuz. ahenk gösteren ücret ilişkilerden kültüre civarindan her alanda ilişkilerimiz dahada iyiye gidiyor. Çok mühim projeleri yasama geçiriyoruz. 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimiz var. Geçtiğimiz sene ticaret hacmimizin yüzde 14 artması iyiye doğru gittiğimizin göstergesidir.

– Vize probleminin çözülmesi ile alakalı öncülerimizin alana koyduğu istem çerçevesinde Lavrov ile çalışıyoruz. tek noktadan başladık, resmi pasaport ve TIR şoförlerine baz alinarak vize kolaylığı ile alakalı tek vesikayı Sayın Putin imzaladı.

– (S-400 anlaşmasıyla ilgili) Prensip olarak iki memleket arasındaki anlaşmaya üçüncü tek ülkenin karşı çıkması ve başka tek karar alması beynelmilel hukuka aykırıdır. ‘Ben bunun benzeri istiyorum bunun benzeri olacak’ zihniyetinin olabilitesi çok olmadığını bütün dünyanın görmesi lazım. Bu anlaşmaya bağlıyız, üçüncü ülkeye satma benzeri tek şey yok. kendisinin ihtiyacımız amaciyla alıyoruz.

‘HUKUKUN AÇIK BİR İHLALİ’

Çavuşoğlu’nun derhal peşinden konuşan Lavrov ise ABD’nin Golan Tepeleri kararı ile alakalı konuştu. Lavrov, “Bunun (ABD’nin) davranışlarında sınırsız ve çekincesiz tek biçimde hür olduğuna inanmasının tek göstergesi olduğunu hissediyorum. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ bu keyfiliğini tehditler, ultimatomlar ve yaptırımlarla birleştirerek bu araçları beynelmilel sahada kullanıyor. bunun için şahit olmak çok üzücü” dedi.

Trump’ın kararının beynelmilel hukukun açık tek ihlali olduğuna vurgu yapan Lavrov, ABD’nin beynelmilel hukuka karşı bu tutumunu her yerde görmenin mümkün olduğunu söyledi. Lavrov bunun için misal olarak da ABD’nin İran’la varılan beynelmilel nükleer anlaşmadan çekilmesini ve Venezuela’da parlamento başkanı Juan Guaido’yu hükümet başkanı olarak tanımış olmasını gösterdi.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir