‘Suudiler, Kaşıkçı cinayetinden önce medya imparatorluğu kurmak istiyordu’

Gazetenin haberine göre Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, New York merkezli şirket Vice Media’nın icra heyeti başkanı Shane Smith ile geçen sene ağustos ayında Kızıl Deniz’de yatta tek araya geldi. Veliaht Prensin, Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi var olan minik kardeşi Halid bin Selman tarafından ayarlandığı anlatilan buluşmada, Veliaht Prensin, Vice Media üzerinden batı medyasına açılmak amaciyla müsterek girişim önerininde bulunduğu kaydedildi. müzakere ile alakalı bilgisi var olan kaynaklara dayandırılan haberde, Bin Selman’ın, “Krallığın rakipleriyle ugras etmek ve Batı’daki imajını tekrar editlemek amaciyla beynelmilel tek medya imparatorluğu kurmak istediği” değerlendirmesi yapıldı.

Washington Yakın doğu politika Enstitüsü araştırma görevlisi Elana DeLozier, “Suudilerin görüşüne göre problem, şu anne civarindan kendisinin hikayelerini anlatmamış olmalarıydı ve bunun için başlamak istiyorlardı.” ifadesini kullandı. Haberde, Suudilerin kendisinin haberlerini denetim etme çabalarının, Suudi medya mensubu Cemal Kaşıkçı’nın iki Ekim’de İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine gösterilen beynelmilel tepkilerin derhal peşinden dahada da zorlaştığı vurgulanarak, Vice Media yöneticisine yapılan teklifin gerçekleşme ihtimalinin de artık mümkün olmayacağı yorumu yapıldı.

Aslen Kanada kökenli tek şirket var olan Vice Media LLC’nin, dijital medya dünyasındaki ağırlığı, dahada çok toy guruba baz alinarak program, havadis ve belgeseller üstüne yoğunlaşıyor. WSJ’nin haberinde Ayrı olarak National Enquirer yayıncısının, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’a baz alinarak şantaj yapmasıyla alakalı olaya da değinilerek, Bezos’un sahip olduğu Washington Post gazetesinin yayın politikasından dolayı şantaj vakasında Suudi Arabistan’ın da dahli olabileceği iması yapıldı. National Enquirer, geçen sene Prens Bin Selman ve Krallığının reform gayretlerini manşetine taşıyarak konuya takriben 100 sayfa yer ayırmış, tekrar WSJ’nin o dönemde yayımladığı başka tek haberde, Suudilerin, National Enquirer’ın anne şirketi Amerikan Media Inc. (AMİ) amaciyla mümkün yatırım imkanlarıyla alakalı müzakereler yaptığı belirtilmişti. AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir