Tesla’nın yeni fabrikası Şangay’da açılacak

Elektrikli oto üreticisi Tesla’nın CEO´su Elon Musk, markanın anavatanı haricindeki ilk dev fabrikasının temellerinin Çin’de atılacağını duyurdu.

Milyarder işadamı yasamsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün yapılacak var olan Tesla Şangay Fabrikası esas atımını dört gözle bekliyorum. Ön inşaatı yaza civarindan bitirmeyi, sene nihayetinde da Model üç üretimine başlamayı ve istikbal sene çok imalat hacmine ulaşmayı hedefliyoruz. Şangay’da üretilecek Model 3/Y, Çin ve bölgesine çok iyi hizmet verecek” dedi. 

Elon Musk, Amerika’daki üretimin de ayni ritimde devam edeceğini bildirerek, “Şangay Fabrikası, 3/Y modelinin, Çin amaciyla düşük maliyetli versiyonlarını üretecek. bütün S/X yeni sezon modelleri ve Model 3/Y’nin çok maliyetli versiyonları ise, Çin de dahil olmak üzere bütün hayat pazarı amaciyla ABD´de üretilmeye ayni ritimde devam edecek” ifadesini kullandı.

REKABETTE ELİ GÜÇLENECEK

Ticaret savaşları ile başlayan süreçte, Çin’ yakın tek vakte civarindan ABD’den ithal edilen araçlara yüzde 40 oranında gümrük vergisi uyguluyordu. Fakat, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile Çin arasında süre gelen ticari savaşta ateşkese gidilmesinin derhal peşinden mevzubahis nispet Mart ayına civarindan yüzde 15’e indirilmiş durumda. Gelişmeler, 2018 senesi süresince ABD’li markaların dünyanın en hatri sayilir büyüklükte oto pazarı var olan Çin’deki satışlarını mühim ölçüde etkiledi.

Öyle ki, gümrük vergileri yüzünde ülkede satılan araçlarının ücretleri mahalli rakiplerden dahada çok var olan Tesla, tertemiz fabrikası sayesinde bu Vaziyetin önüne geçebilecek ve Nio ile Byton benzeri Çinli markalar ile rekabette elini güçlendirmiş olacak. 

YILDA 250 BİN ADET ÜRETMEYE PLANLIYOR

Tesla’nın Şangay fabrikasındaki üretimin 2019’un 2. yarısında başlaması öngörülüyor. Tesisin tam kapasite ile çalışmaya başladığı vakit imalatı kapasitesinin ise senelik 250 bin araç olması bekleniyor. 

Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte oto pazarı var olan Çin, elektrikli otomobiller içinde en hatri sayilir büyüklükte sektör durumunda. Hükümetin elektrikli araçlara uyguladığı teşvikler neticeninde 2030 seneye civarindan memleket satılan her otomobilin elektrikli olması hedefleniyor. 

Yazar