Türk Telekom’un Günışığı Projesi Ara Güler’le buluşturdu

.imgtaa {display: block;position: relative; } .imgtaa img{display: block;} .imgtaa span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtesh {display: block;position: relative; } .imgtesh img{display: block;} .imgtesh span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 40px;height: 35px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/esh.png’) no-repeat; } .imgta {display: block;position: relative; } .imgta img{display: block;} .imgta span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtd {display: block;position: relative; } .imgtd img{display: block;} .imgtd span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 46px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/d.png’) no-repeat; } .imgti {display: block;position: relative; } .imgti img{display: block;} .imgti span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 51px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/i.png’) no-repeat; } .imgtr {display: block;position: relative; } .imgtr img{display: block;} .imgtr span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 99px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/r.png’) no-repeat; }

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, tıbben görme Özürlü onay edilen, yüzde tek ile 10 arasında görme kalıntısına sahip çocukları Günışığı Projesi ile yasama bağlıyor. Türk Telekom ve Engelsiz hayata Derneği’nin 2014 seneninde az gören çocuklar amaciyla başlattığı ‘’Günışığı Projesi’’ dört senelik süreçte 58 şehirde tam 700 çocuğun görme yetisi üst seviyeye ulaştırdı.

ARA GÜLER’İN KAPISINI ÇALDILAR

Günışığı Projesi eğitimini alan yüzlerce az gören bebek görme yetilerini artırmakla da kalmadı, göz adalelerini dahada çok çalıştırmak ve sosyalleşmelerini sağlamak amaciyla yaşadıkları şehrin tarihi yapılarını fotoğrafladı. Engellerine karşın çekmiş oldukları fotoğraflarla herkesi şaşırtan Günışığı çocukları, ellerinde çekmiş oldukları fotoğraflarla duayen sanatçı ara Güler’in kapısını çaldı. Bayram hediyelerini ara Güler’den fotoğraflarına tam not alarak alan çocuklar, duayen sanatçı Güler’in resmini da çekerek anı ölümsüzleştirdi.

Mardin, Urfa, Diyarbakır, Mersin, Sakarya ve İstanbul benzeri Türkiye’nin dört tek yanında tarihi eserlerin resmini çeken çocukların eşsiz kareleri, tek sonraki günlerde “Az Gören Çocukların Gözüyle Türkiye” temasıyla sanatseverlerle buluşacak.

Türk Telekom’un Günışığı Projesi ara Güler’le buluşturdu ViDEO

AZ GÖREN ÇOCUKLAR ara GÜLER’İN FOTOĞRAFINI ÇEKTİ

Az gören gözleriyle kalplerini alana koyan çocuklar, kendisinin bulundukları şehirlerin derhal peşinden İstanbul’da da Topkapı Sarayı, tertemiz Cami benzeri tarihi mekanların resmini çektiler. vakit Işığı Projesi ile yasama tutunan berrak Başak, Pelinsu Öztorun, Meriç Pehlivan, Görken Dölkeleş ve Buğlem Naz Şahin İstanbul’u makineleri ile resmettikten ardindan duayan sanatçı ara Güler’in kapısını çaldılar ve çektikleri resimleri kendisine armağan ettiler. ara Güler’den çektikleri fotoğraflara tam not alan çocuklar, resim sanatının inceliklerini öğrenmek amaciyla ara Güler’e sualler yönelttiler.

Çocukların “Picasso’yu nasıl çektiniz?” sorusuna, “Fotoğraf makinesi ile” diye evvel esprili tek dille cevap veren ehil sanatçı, “Fotoğraf içindeki duygunun dışarıya görsel olarak yansımasından başka tek şey değildir.” diyerek çocuklara işin inceliklerini anlattı. derhal peşinden çocuklar duayen sanatçı ara Güler’in resmini çekerek, bu eşsiz anı ölümsüzleştirdiler.

Türk Telekom'un Günışığı Projesi ara Güler'le buluşturdu

PELİNSU’NUN GÖRME YETİSİ ERGENLİK DÖNEMİYLE ARTIŞ GÖSTERDİ

Günışığı Projesi kapsamında 7 ay süresince aldıkları eğitimler ile göz adalelerini geliştiren az gören çocuklar, eğitimlerinde pedagogların hazırladığı şekiller, rakamlar ve harflerden’’ oluşan 20 değişik oyunla eğlenceli tek şekilde kendisi kendilerini geliştiriyor. Hem de eğitimlerin derhal peşinden ergenlik döneminde görme yetileri yüzde 25 oranında artış gösteriyor. Bu eğitimlerden faydalanıp yaşıtlarıyla normal okula giden ve görme yetisi ergenlik döneminde artış gösteren 15 yaşında olan Pelinsu Öztorun, vakit Işığı Projesi’nin hayatına kattıklarını anlatmakla bitiremiyor. Öztorun, “Eğitimden evvel hiçbir şey yapamayacağımı sanıyordum. Şimdi normal tek insan benzeri yaşıyorum. Okula giderken düşeceğim diye kaygılanmadan gayet normal tek insan benzeri gidebiliyorum. resim çekebiliyorum. Her şeyden evvel görme Özürlü olsam da resim çekerken normal tek insanmışım benzeri resim çekebiliyorum iyi tek duygu.” dedi.

“ARA GÜLER İLE TANIŞMAKTAN hoşnut OLDUM”

Erzurum’da yaşayan ve duayen sanatçı ara Güler’i ziyarete İstanbul’a gelen 15 yaşında olan berrak Başak ise, Türk Telekom’un Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen ve az görenlerin eğitiminde tertemiz tek asama başlatan vakit Işığı oyun uygulamasından çok faydalandığını söyledi.

Berrak Başak, “Günışığı projesine evvel çağrıldığımızda açıkçası çok şaşırmıştık. “Ne olacak, neler yaşayacağız?” diye. Araştırdık ve çok faydalı olacağını gördük. Projeyi Ankara’da gerçekleştirdik. derhal peşinden tek sene aralıkla İstanbul’a deneyimledik. Artık resim çekebilecek seviyede görebiliyorum. Fotoğraflarımı çekip ara Güler’e gösterdik. ara Güler’in hayat öyküsünü okuduğumda çok şaşırdığım. yeryüzünde en iyi 7 Resimciden biri. Onu tanımaktan çok mutluyum.” dedi.

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-25px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; } .catNw .nwItem h2 a{ width:98%!important; }

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir