Türkiye’ye 3 ayda 1.2 milyondan fazla olta atıldı!

Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde düzen eden Cyber Security Weekend (CSW) 2019 etkinliğinde Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’nın yanı sıra bütün hayat genelindeki dijital tehdit alanları masaya yatırıldı.

Etkinlikte siber güvenlik kuruluşu Kaspersky Lab’ın global Araştırma ve analiz Ekibi (GReAT) tarafından 2019’un evvel çeyreğinde META (Ortadoğu, ülkemiz ve Afrika) bölgesindeki güncel tehdit verileri paylaşıldı.

Buna göre bu sene evvel çeyreğinde 150 milyondan çok zarar veren yazılım saldırısı raporlandı. gün içinde vasati 1.6 milyon hücum mananına gelen bu rakam, 2018’in 1. çeyreğine göre yüzde 8.2 arttı. yeryüzünde mobil telefon kullanımının en yoğun olduğu bölgelerden birine sahip var olan META bölgesinde, mobil cihazlara baz alinarak zarar veren yazılım saldırılarının oranı da çok oldu.

2019’un 1. çeyreğinde META kisminda düzen eden mobil zarar veren yazılım saldırılarının sayısı geçen sene aynı dönemine göre yüzde 17 artışla 368 bini geçerek gün içinde vasati 4098 saldırıya ulaştı.

Elde edilen bilgilere göre, 2019’un evvel çeyreğinde META bölgesindeki bütün kullanıcıların yüzde 27.3’ü web tehditleriyle karşılaştı. META bölgesindeki kullanıcıların derhal hemen yarısı (ortalama yüzde 49.3) mahalli tehditlerle (yerel ağlarda USB/CD/DVD ile dağılan tehditler) karşılaştı.

META kisminda her tek ülkenin karşılaştığı tehditleri de kapsayan araştırmaya göre ülkemiz kimlik avı saldırısı (1.24 milyon),zararlı yazılım (39 milyon) ve mobil zarar veren yazılım (87 bin) kategorilerinde birinci sırada yer aldı. Bu sene evvel çeyreğinde Türkiye’de toplaminda 1.2 milyondan fazla, gün içinde ise vasati 13 bin 842 adet oltalama saldırısı gerçekleşti. 

YENİ moda KRİPTO MADENCİLİK YAZILIMLARI

Türkiye’nin de bulunduğu META kisminda 2019’un evvel çeyreğinde Ayrı olarak şu alanlarda itinali olarak saldırılara rastlandı:

Kripto madenci yazılımları: 3.2 milyon saldırı; gün içinde vasati 35 bin saldırı; 2018’in 1. çeyreğine göre yüzde 46 artış.

Kimlik Avı: 5.8 milyon saldırı; gün içinde vasati 64 bin saldırı; 2018’in 1. çeyreğine göre yüzde 70 artış.

Fidye yazılımları: 193 bin saldırı; gün içinde vasati 2100 saldırı; 2018’in 1. çeyreğine göre yüzde 18 düşüş.

Fidye yazılım vakalarındaki düşüşün, siber tehdit alanının nasıl değiştiğine değin mühim tek gösterge olduğuna dikkat çeken Kaspersky Lab META Bölgesi global Araştırma ve analiz Ekibi öncüsü Mohamad Amin Hasbini, “Siber güvenlik markaları bu tehdide karşı tedbirler aldıkça siber suçlular da kazanç kazanma açısından dahada randımanlı var olan kripto madencilik benzeri yollara başvuruyorlar. Fidye yazılımı saldırılarının azalması, perişan niyetli operasyonların değişik alanlara kaydığını da gösteriyor. Bireylere ve kurumlara baz alinarak finansal tehditler durmadan büyümeyi sürdürüyor” dedi.

‘ARTIK ŞİRKETLERİ DEĞİL ÇALIŞANLARI amaç ALIYORLAR’

CSW 2019 etkinliğine şuurlu konuk olarak katılan Secure Computing Kurucusu ve CTO’su Baran Erdoğan ise şöyle konuştu:

“Siber farkındalık ihtiyacını mühim ölçüde artıran iki anne öğe var ve bunlar hızla değişim gösteriyor. Bunlardan ilki, hücum alanlarının devamlı gelişmesi. Geçmişte kullanıcılar BT kaynaklarına dahada sade arayüzler ile kısıtlı tek şekilde erişebildiğinden, BT merkezli tek güvenlik yaklaşımı benimseniyordu. ama şimdi müessesesel bilgilere mobil cihazlar ve bulut ile her yerden erişmek mümkün. gelismek istek eden şirketler bilgilerine her vakit ve her yerden erişim sağlamak zorunda. İkinci öğe ise hücum vektörlerinin gittikçe dahada karmaşık ve kullanıcı odaklı olması. Siber suçlular direk şirketleri amaç almak adina çalışanları amaç alıyor. İhtiyaç duyulan farkındalığa sahip olmayan çalışanlardan yararlanmak, siber güvenlik önlemlerini dışarıdan aşmaya çalışmaktan çok dahada kolay. bu yüzden işletmeler çalışanlarını eğitmeye itina göstermeli.”

Yazar