“Volkswagen, Türkiye’deki Ford fabrikalarında minibüs üretecek”

Kanca, yaptığı açıklamada, Türkiye’de otomobil piyasasinin her sene tek evvelki sene üzerinde büyüdüğünü, otomobil sektörü olarak yeteri güce, kaynağa, insan kaynağına ve teknolojiye sahip olduklarını söyledi.

Türkiye’nin, sektörde beynelmilel tecrübesi de olduğunu belirten Kanca, “Dünyanın dört tek yanına esya satıyoruz. Gönül istiyor ki 2019 seneninde çok dahada iyi tek muvaffakiyet gösterelim. İhracatta, ülkemiz ortalaması yüzde 7 iken, biz yüzde 11 artış sağlamışız.” diye konuştu.

Kanca, bundan dahada fazlasının yapılabilmesi amaciyla başka dış faktörlerin de mühim olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Aslında İran, otomobil ile alakalı en yakın çalışacağımız komşularımızdan tek tanesi. Ne Yunanistan ne Bulgaristan ne Suriye… İran’da asgari ülkemiz civarindan hatri sayilir büyüklükte tek oto piyasası vardı ama ne yazık ki İran’la ticaret yapmamız mümkün değil. AB’ye bakıyorsunuz, burada çok dahada büyümemiz gerekirdi. Aslında orada da işler bu sene büyümeye baz alinarak değil, dahada durgunluk gösteriyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ pazarı var önümüzde. Orada da Trump faktörü var, ne yapacağı belli değil. bu sebeple 2019, beklentimizin belli tek süre gerisinde ama 2018’in de belli tek süre üzerinde tek sene olacak.”

“TÜRK FİRMALARIN HİNDİSTAN’A YÖNELMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

 Alper Kanca, sektör açısından potansiyel taşıyan tertemiz pazarlara değinirken, nihayet vakitte yeryüzünde Hindistan’a doğru tek yöneliş olduğunu belirterek, “Çin’deki büyüme hızı azalıyor ve siyasi olarak ABD, Çin’i köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. durum bunun benzeri olunca AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ şirketleri, ABD’li şirketlerle çalışan Avrupa şirketleri, Çin adina Hindistan’a yöneliyor. Bunu görebiliyoruz. Türk firmalarının da oraya yönelmesi amaciyla çalışıyoruz. Hindistan hatri sayilir büyüklükte tek sektör ve orada gelismek gerekiyor. Hindistan bu vakte kadarki çalışmalarımızdan çok dahada çok önem kazanacak ve Türk firmaları burada netlikle ya iş alacak veyahut ortaklık kuracak.” şeklinde konuştu.

 

“TÜRKİYE’NİN ÖZELLİKLE DOĞU TARAFINDA LOJİSTİK meselesi VAR”

TAYSAD Başkanı Kanca, tertemiz pazarların tertemiz lojistik ihtiyaçlarını beraberinde getirdiğini ifade ederek, Türkiye’nin özellikle doğu tarafında lojistik meselesi bulunduğunu, lojistik probleminin çözülmesi kapsamında TAYSAD olarak bakanlıkla ortaklaşa tek çalışma yürüttüklerini aktardı.

Kanca, devamla şunları kaydetti:

“Avrupa’daki lojistik problemini çözmek üzere devletin de desteğiyle tek çözüm bulduk. TAYSAD olarak bugünlerde bu projeyi yaklasik olarak bitirmek üzereyiz. ani çok Avrupa ülkesinde ani çok Türk lojistik firmasıyla anlaştık. Devlet, bu lojistik firmalarını destekleyecek. böylelikle minik ve ortada ölçekli Türk firmalarının nakliyeden dolayı dezavantajlarını ortadan kaldıracağız.

Küçük ve ortada ölçekli tek firmanın Avrupa’nın 4-5 yerinde depo açması mümkün değil. oysa bizim kuracağımız bu organizasyonda o Türk firmaları oradaki depolardan faydalanacak ve çok da pahali olmayan tek şekilde mallarını oraya derhal sevk edebilecek. Aynı şekilde bunu, o bahsettiğimiz pazarlarda, mesele Hindistan’da uygulamak mümkün.”

“YATIRIMLAR İÇİN EN DOĞRU YER TÜRKİYE”

Alper Kanca, yaptıkları çalışmaya göre, Almanya’da ülkemiz ile iş yapan Almanların bu ülkeye müspet baktığını ifade ederek, istikbal dönemde iki memleket arasındaki ilişkiler ve ticaret hacminin artmasını beklediklerini kaydetti.

Yatırımın gelmesi amaciyla hep birlikte çalışılması gerektiğini belirten Kanca, “Bunun siyasi tek karar olmaması lazım. İnsan var olmayan Bulgaristan’a gitmemesi lazım bu yatırımın. Altyapısı olmayan Romanya’ya gitmemesi lazım. Bunun en doğru yeri Türkiye…. ahenk gösteren ücret olarak en doğru yeri Türkiye… Ford Otosan ile Volkswagen’in Türkiye’de tek ticari araç üretme hedefi var. benim düsünceme göre bu başlarsa, Almanların o kafasındaki ön yargı kırılırsa bundan sonrası basit gelir.” diye konuştu.

 

“TÜRKİYE’YE BİR ALMAN OTOMOBİL FABRİKASI GETİRMEMİZ GEREKİYOR”

TAYSAD Başkanı Kanca, Volkswagen’in Ford Otosan’ın Türkiye’deki fabrikalarında ticari araç üreteceği söylentilere ilişkin, şunları kaydetti:

“Volkswagen, minibüs üretme ile alakalı Ford Otosan ile yaklasik olarak anlaşmış durumda. Bu kesin… Türkiye’de üretilen Ford Transit’lerin üretildiği fabrikalarda Volkswagen minibüsleri üretilecek. Bu Bir hayli şeyi değiştirecek, Bir hayli Almanın kafasındaki algıyı değiştirecek. belli tek süre da hükümetin hususi teşvikler vermesi gerekiyor. Kamuoyunun bu konuyla alakali duyarlı olması gerekiyor. Türkiye’ye tek Alman oto fabrikası getirmemiz gerekiyor.”