Yenilenen muhtarlık seçiminde oylar eşit çıkınca kazanan kura ile belirlendi

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinin Örenli Köyü’nde, 31 Mart mahalli İdareler genel Seçimlerinde muhtar Mehmet Sedai Yıldırım ile muhtar adayı Ethem Yavuz 33’er oy alınca, yapılan kura çekiminde Yıldırım tekrar muhtar seçilmişti. Ancak, tek seçmenin eşinin adina oy kullandığı belirlenince seçenek iptal edildi. bu erken tekrar yapılan seçimde yarışan iki aday 37’şer oy alarak tekrar berabere kaldı. tek sefer dahada yapılan kura çekiminde bu sefer Yavuz muhtar seçildi.

lçeye dört kilometre uzaklıktaki Örenli köyünde, iptal edilen muhtarlık seçimleri amaciyla seçilecek kisi bu erken sandık başına gitti. dahada evvel aday var olan Ufuk Aykurt bu seçime katılmadı. var muhtar Mehmet Sedai Yıldırım ile aday Ethem Yavuz yarıştı. zaptiye köyde geniş güvenlik tedbirleri aldı. Adayların gergin olduğu seçimde, 74 seçilecek kisi oy kullandı. Yapılan sayımda muhtar adayları Ethem Yavuz ile Mehmet Sedai Yıldırım 37’şer oy alınca, köylüler ve sandık heyeti bu eşitlik karşısında şaşkına döndü.

“KADER BÖYLEYMİŞ, KURA İLE MUHTAR OLDUM”

Görüşleri alınan muhtar adaylarının isimlerinin yazılı olduğu iki kağıt ile kura çekimi yapıldı. İlçe seçenek heyeti Müdürü Ahmet Yavuz’un da takip ettiği sandık heyeti başkanı Recai Işık’ın çektiği kurada Ethem Yavuz muhtar seçildi. Yavuz’u evvel kutlama eden ise rakibi Mehmet Sedai Yıldırım oldu.

Mehmet Sedai Yıldırım, 31 Mart seçimleri öncesi ilçeden köye 8 kişinin taşındığını ve bunların köyde ikamet etmediğini belirterek, bu vaziyete reaksiyon gösterdi. Muhtar seçilen Muhtar Ethem Yavuz ise, “Kader böyleymiş. Kura ile muhtar oldum” dedi.

31 MART’TA NE OLDU ?

Örenli Köyü’nde 31 Mart mahalli İdareler genel Seçimlerinde üç aday yarışmıştı. 74 seçmenin oy kullandığı seçimde, var muhtar 42 yaşında olan Mehmet Sedai Yıldırım ile muhtar adayı 55 yaşında olan Ethem Yavuz 33’er oy, başka aday Ufuk Aykurt ise, 8 oy almıştı. Yapılan kura çekiminde var muhtar Mehmet Sedai Yıldırım tekrar muhtar seçilmişti. Karşı aday Ethem Yavuz’un itirazı üstüne seçilecek kisi Seyhan Özer’in adina eşi Hüseyin Özer’in oy kullandığını tespit eden İlçe seçenek Kurulu, seçimin tekrarlanmasına karar vermişti. (İHA)

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir