Gümüşhane’de tartışma yaratan referandum! Muhtar oylama sırasında silahlı fotoğraf paylaştı..haberini oku

Gümüşhane’nin Kürtün kazasina bağlı Günyüzü ve Üçtaş köyleri, Giresun’un Doğankent kazasina bağlanmak amaciyla referanduma gitti. İki köy de Giresun’a bağlanma ile alakalı “evet” dedi. ama “evet”çi cephede bulunan Günyüzü Muhtarı Mustafa Temel’in yasamsal medyadan silahlı resimi paylaşması ve cami hoparlöründen yapılan “Hayır reyi kullanacaklar, oylamaya gelmesin” çağrısı tartışmalara yollar açtı.

REFERANDUMDA SONUÇ “EVET” OLDU

1990 seneninde dönemin hak Bakanı Oltan Sungurlu’nun desteğiyle Günyüzü ve Üçtaş köyleri, Giresun’dan alınarak Gümüşhane’ye bağlandı. Üçtaş ve Günyüzü köyü sakinleri, köylerinin Giresun’un Doğankent kazasina bağlanması amaciyla Gümüşhane Valiliği’ne başvuruda bulundu. Gümüşhane Valiliği İl İdare heyeti tarafından yapılan değerlendirmelerde, iki köyde dört Eylül ‘de milletçe oylaması yapılmasına karar verildi.

Sabah 09.00’da başlayan ve akşam 17.00’ye civarindan süre gelen oy verme işlemi amaciyla Günyüzü Köyü’ndeki iki sandıkta 623, Üçtaş Köyü’nde iki ayrı noktada kurulan üç sandıkta ise 650 seçmenin oy kullandı. netice ‘evet’ oldu.

31 YIL ardindan REFERANDUM

31 sene ardindan yapılan referandum esnasında Günyüzü Köyü Muhtarı Mustafa Temel’in çift silah ile yasamsal medyada yayınladığı resim tartışmalara neden oldu. Giresun’a bağlanmak amaciyla kampanya yürüten muhtarın silahlı resimi “Yarın tertemiz tek sayfa açacağız” notuyla paylaşıldı.

Köyün Dernek Başkanı Bahattin Civelek ise cami hoparlöründen köylülere enteresan tek anons yaptı. Oylama döneminden evvel Civelek, “Hayır reyi kullanacaklar, oylamaya gelmesin” dedi. zaptiye olayla alakalı tutanak tuttu.

SON KARARI İÇİŞLERİ BAKANLIĞI VERECEK

Referandumda Günyüzü’nde 272 evet, 196 hayır çıktı. Üçtaş köyünde ise 474 evet, 33 hayır reyi kullanıldı. Bu sonuçların derhal peşinden kanun gereği Vali görüşü, İl İdare Kurulu’nun istişari kararı ve İl genel Meclisi’nin istişari kararıyla birlikte hazırlanacak evrak İçişleri Bakanlığı’na gönderilecek. Yapılacak değerlendirmelerin derhal peşinden nihayet kararı İçişleri Bakanlığı verecek.

Yazar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.