Reuters’tan analiz: Türkiye Batı ile ilişkilerin normalleşmesi şansını yitirdi..haberini oku

İngiliz havadis ajansı Reuters, yıllardır gerilimin üst seviyede olduğu ülkemiz ile batı ülkeleri arasındaki normalleşme zamani ile alakalı kapsamı geniş tek analiz hazırladı. Analizde, Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşında üstlendiği aracı konumun batı ile arasındaki ilişkilerin ısınmasına muavin olmasının beklendiği belirtilirken iş insanı Osman Kavala’ya yolcu davasında verilen müebbet mapus cezasının eriyen buzları tekrar dondurduğu kaydedildi.

Gezi Parkı davasında kararın Birleşmiş Milletler genel Sekreteri Antonio Guterres’in Moskova’ya gitmesinden evvel Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinden iki saat ardindan geldiğini aktarırken, “Arabuluculuk rolü hasebiyle Batı’da oluşan iyi niyeti karşılıksız bıraktı ve Türkiye’nin de batı ile arasındaki buzların çözülme şansı da elinden uçup gitti” yorumu da yer aldı.

Analizde, “Kavala’nın 25 Nisan’da yargılandığı mahkeme neticenini telefonuna düştüğünde şaşkınlığa uğrayan Batılı tek diplomat bu kararın Erdoğan’ın devleti nasıl yönettiğinin tek göstergesi olduğunu belirterek, ‘Ukrayna konusundaki tutumu hasebiyle (Erdoğan) nokta toplasa da, Bir takım konularda güvenilemez’ diye konuştu. tek başka diplomat da Kavala davasının sonucunu, ‘Olabilecek en perişan senaryo’ şeklinde yorumladı” ifadesi yer aldı.

“HER ŞEY asagi ÜST OLDU”

Dava neticenini Reuters’a açıklama eden sekiz diplomat Türkiye’nin batı ile yıpranmış var olan ahenk gösteren ücret ve siyasi ilişkilerinin iyileşme hedeflerine tek vuruş olduğunu belirttiler. başka istikametten da Erdoğan’ın Moskova’ya yakın durarak Batı’nın uyguladığı yaptırımlara karşı duruşuna da dikkat çektiler.

Diplomatlara da göre mahkemenin kararı Batı’nın da arzuladığı yakınlaşmaya baz alinarak beklentileri de askıya almış oldu.

Rusya-Ukrayna barış görüşmelerine ev sahipliği yapan ve her iki ülkenin dışişleri bakanları ile müzakerecilerini ağırlayan ülkemiz amaciyla bu durum her şeyi altüst etmiş oldu.

Anketler Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde oy kaybedeceğini gösterirken, Batılı diplomatlar Avrupa Birliği ile gümrük birliğinin yenilenmesi müzakerelerinde ilerleme ihtimali da dahil olmak üzere mühim tek ticari veyahut yatırım anlaşmasına varılması ihtimalinin zayıfladığını söylediler.

Yazar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir