‘Sansür Yasası’ İzmir’de protesto edildi..haberini oku

AKP ve ulusalci devinim partisi tarafından medya kanununda farklık yapılması amaciyla hazırlanan ‘Dezenformasyon kanun Tasarısı’ İzmir’de protesto edildi. Gazeteciler, İzmir Konak’taki Atatürk Meydanı’nda bulunan Şehit medya mensubu Hasan Tahsin heykelinin önünde buluştu.

Kamuoyunda ‘Sansür Yasası’ olarak nitelenen tasarıyı protesto eden gazetecilere cumhuriyet milletçe partisi İzmir mebus Tacettin Bayır, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, TMMOB İzmir İl Koordinasyon heyeti Sekreteri Aykut Akdemir, İzmir hekim Odası Başkanı Süleyman Kaynak, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, KESK havadis – Sen İzmir Şubesi Başkanı Ayhan Zengin, Birlik sağlık – Sen genel Başkanı Ahmet Doğruyol da destek verdi.

“HABERCİLİK SANSÜRLENECEK”

Kamuoyu izahını İzmir medya mensupları Cemiyeti Başkanı istek Gappi yaptı. Teklifin 22 Haziran 2022 Çarşamba bugünü TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ genel Kurulu’na getirileceğini anımsadan Gappi, tasarı kanunlaşırsa konuşma, yazma, ifade özgürlüğünün yok edileceğini söyledi.

Yasa önerisi hazırlanırken medya iş örgütlerinin görüşünün gözardı edildiğini belirten Gappi, tasarının tek grup siyasetçi ve bürokrat tarafından kapalı kapılar ardında hazırlandığını öne sürdü.

Gappi, “Para cezaları, mapus cezası, kapatma, web basınına ağır denetim, medya kartı iptalleri ve dezenformasyon isimi altında bağımsız haberciliğe sansür var” dedi.

“SADECE GAZETECİLERE DEĞİL VATANDAŞLARA HAPİS TEHDİDİ”

“Dezenformasyon denilerek ‘Gerçeğe ters tek bilgiyi alenen yayanlara’ mapus cezasını öngören tertemiz tek hatali tipi yaratılmak istenmektedir. bunun için göre milletçe arasında endişe, korku veyahut panik yaratmak emeliyle ülkenin dahil ve dış güvenliği, halk düzeni ve genel sıhhati ile alakalı gerçeğe ters tek bilgiyi, halk barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse tek seneden üç seneye civarindan mapus cezasıyla cezalandırılacak” ifadelerini ifade eden Gappi, “Yani diyorlar ki, kaynağın belli dahi olsa, eğer bilgi birileri tarafından keyfi olarak yanlış diye nitelendirilirse, bunu yayan medya mensubu veyahut vatandaş, iktidarın istemediği her kim ise direk mapus cezasıyla cezalandırılacak” dedi.

“SEÇİM BASKILANMAYA MI ÇALIŞILIYOR?”

Seçim döneminin yaklaştığına dikkat çeken Gappi, “Bu türden tek teklifin yasalaşacak olması, yaklaşan seçimlerin baskı altında yapılacağının işareti olur” diye konuştu. Gappi sözlerini şöyle sürdürdü:

* “Medyaya baz alinarak öngörülen yönetimsel tedbirler arasında kazanç cezası, reklam yasakları ve yasamsal medya ağlarına bant daraltma yaptırımı da vardır. kanun önerininde keyfiyete dayalı yazılı medyanın kapısına kilit vuracak maddeler vardır.

* Ayrı olarak bu yasa, yasamsal tek otosansür dalgası yaratacaktır. bu yüzden Yalnızca gazetecilerin değil bütün toplumun sorunudur. bütün toplumun ifade onurudur.

“TÜM TÜRKİYE GÖZALTINDA OLACAK”

* bu erken burada da sesleniyoruz: Bu kanun esas insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne, medya özgürlüğüne aykırıdır. Başka bir deyişle anayasaya aykırıdır. Bu kanun önerisi yasalaşırsa bütün ülkemiz gözaltında olacaktır.”

“180’İNCİ SIRAYA MI GÖZ DİKTİNİZ?”

Bağımsız haberciliğin siyasi istem tarafından denetim edilemeyeceğini ifade eden Gappi, sözlerini şöyle sürdürdü:

* “Bitirilmeye çalışılan, Sanki yok edilen, birine alınıp diğerine satılan, halk kaynaklarıyla oyun haline getirilmeye çalışılan tek mesleğin kalbinden vurulmasına destur vermeyeceğiz.

* hayat medya Özgürlüğü Endeksi’nde 180 memleket arasından 149.olan Türkiye’nin dahada ne civarindan gerilemesini istiyorsunuz? 180’inci sıraya mı göz diktiniz?

* havadis sansür edilemez. Gerçekler susturulamaz. Hasan Tahsin’in bağımsızlık anlayışının meşalesini taşıyan biz medya mensupları haykırıyoruz: esas insan dogruluk ve özgürlüklerine, beynelmilel sözleşmelere ve anayasaya ters olan, medya tarihine kara tek iz olacak bu önerisi çekin.

GAZETECİLER BAŞKENT YOLUNDA

* Ülkemizin en hatri sayilir büyüklükte medya iş örgütleri olarak Türkiye’nin dört tek yanından yarın milletin meclisine gideceğiz ve bu kanun teklifinin anayasal garanti altına alınmış havadis alma ve paylaşma hakkımızı ortadan kaldıracak kanun tasarısının acilen art çekilmesi çağrısında bulunacağız.”

Yazar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.